Goniec.pl
Mieczysław Lewandowski nie żyje

Facebook.com Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT

Nie żyje Mieczysław Lewandowski

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

TVP właśnie poinformowało o śmierci Mieczysława Lewandowskiego. Wieloletni operator kamery i reżyser filmowy odszedł w piątek 31 marca. Artysta związany był ze Szkołą Filmową w Łodzi, w której między innymi prowadził wykłady. Uroczyste ostatni

Wiadomości o śmierci Mieczysława Lewandowskiego zostały potwierdzone dzisiaj, tj. 1 kwietnia, przez pracowników Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Na Facebooku placówki pojawił się poruszający wpis, w którym przypomniano zasługi artysty i powiadomiono o ostatnim pożegnaniu.

Mieczysław Lewandowski był jednym z najbardziej znanych i cenionych wykładowców na łódzkiej uczelni. Sam był operatorem kamery, zajmował się też reżyserią filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Był Członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Odszedł Mieczysław Lewandowski

Wśród najbardziej znanych zdjęć Mieczysława Lewandowskich wymienia się te zrobione do „Monidła”, „Niedzieli Barabasza” oraz „Seksolatka”. Łącznie współtworzył kilkadziesiąt produkcji. Postanowił rozwinąć się w dziedzinie reżyserii dopiero w latach 80., gdy przebywał w RFN.

Artysta zdobył wykształcenie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 1959 roku. Pięć lat później został absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi.

W Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera, która jest jedną z najbardziej cenionych uczelni filmowych w Europie, artysta wykładał od 1964 roku. W latach 80. otrzymał tytuł profesora.

Na uniwersytecie zajmował się nie tylko prowadzeniem zajęć, ale także zajmował stanowisko prorektora uczelni do spraw międzynarodowych, prorektora do spraw nauczania i studentów oraz dziekana Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej.

Łódzka filmówka żegna Mieczysława Lewandowskiego

Profesora Mieczysława Lewandowskiego zaczęli już żegnać w mediach społecznościowych osoby związane ze środowiskiem filmowym. Na Facebooku PWSFTviT pojawił się wpis, w którym pracownicy wymieniają osiągnięcia i zasługi artysty.

W komunikacie przypomniano, że Mieczysław Lewandowski zajmował się także tłumaczeniem opracowań podręczników poświęconych dziedzinie operatorskiej. Był również autorem repetytorium.

[EMBED-243]

Uroczyste ostatnie pożegnanie Mieczysława Lewandowskiego będzie miało miejsce 8 kwietnia w Łodzi. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 12:45 na Cmentarzu św. Wojciecha. Nie podano przyczyny śmierci reżysera.

Niestety w ostatnim czasie do mediów trafia wiele smutnych doniesień związanych z polskimi artystami. Niedawno informowaliśmy o śmierci Jarosława Szczepaniaka – znanego aktora drugoplanowego, który pojawił się między innymi w filmie „Pitbull. Nowe porządki.

[EMBED-274]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Michał Wiśniewski napisał intymny list do mamy

Gwiazdy

Michał Wiśniewski napisał list do matki. Nawiązał do problemów z dzieciństwa

Czytaj więcej >
Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >