Goniec.pl Fakty TVP przekazała tragiczne informacje. Nie żyje polski dziennikarz i poeta
Iberion

TVP przekazała tragiczne informacje. Nie żyje polski dziennikarz i poeta

3 marca 2023
Autor tekstu: Jan Jałowczyk

W piątek 3 marca w wieku 81 lat zmarł Aleksander Rozenfeld. Polski poeta i dziennikarz żydowskiego pochodzenia, przez lata był związany z Lublinem. O jego śmierci poinformował między innymi jego syn oraz Telewizja Polska.

Nie żyje Aleksander Rozenfeld

3 marca 2023 roku zmarł Aleksander Rozenfeld. Był poetą i dziennikarzem żydowskiego pochodzenia, którego losy przez wiele lat nierozerwalnie były powiązane z Lublinem. Jak przypomina TVP Lublin, Aleksander Rozenfeld urodził się 30 czerwca 1941 roku w Tambowie w Związku Sowieckim, gdzie podczas wojny przebywali jego rodzice. Przez wiele lat mieszkał i tworzył w Lublinie.

W trakcie swojej wieloletniej kariery Aleksander Rozenfeld oprócz poezji publikował także swoje teksty na łamach Gazety Polskiej. Doświadczony twórca odszedł w wieku 81 lat.

Grzegorz Kajdanowicz czekał do ostatniej chwili. Zaskakujące zakończenie "Faktów" TVN

Bogate doświadczenie Aleksandra Rozenfelda

Oprócz działalności literacko-dziennikarskiej, w latach 1980-1981 pracował dla NSZZ "Solidarność" . W latach 1982-1987 przebywał na emigracji z własnego wyboru. Zamieszkał w Izraelu, skąd wrócił do Polski. W okresie od 1996 do 2001 pracował jako doradca w Kancelarii Prezydenta RP . Wydał m.in. tomiki poezji: "Wiersze na koniec wieku", "Poemat o mieście Złotowie i trochę innych wierszy", "Bzyk – wiersze nie dla dzieci", prozę: "Podanie o prawo powrotu".

Wspomnienia o Aleksandrze Rozenfeldzie

- Z ogromnym żalem zawiadamiam, iż dziś rano zmarł mój tata - niech znajdzie odpoczynek wiekuisty jego dusza a ciało doczeka zmartwychwstania w dniu Sądu Ostatecznego. Pozostawił tutaj swoją żonę Kasię, córkę Madzię, mnie, mojego brata Piotra, naszą siostrę Gosię i naszego brata Roberta - napisał w mediach społecznościowych syn zmarłego, Aleksander Rozenfeld Junior.

Zmarłego wspominają także przyjaciele - On mieszkał w tylu miejscach w Polsce, był związany m.in. z Lublinem. Kiedy robiłam film i wybieraliśmy miejsca dla niego bardzo bliskie, to jednym z takich miast był Lublin. Przyjechaliśmy z Katowic do Lublina, bo on tam chciał być. Przeszliśmy Starym Miastem, spotkaliśmy się z jego przyjacielem, pojechaliśmy na KUL, który był miejscem, które go uformowało. On, Żyd i Polak, na KUL-u doświadczał niebywałych emocji, zdobywał wiedzę, spotykał się z ludźmi i było to dla niego miejsce, które zawsze skłaniało do refleksji" – powiedziała z kolei w rozmowie z Kurierem Lubelskim dziennikarka i reżyserka dr Dagmara Drzazga.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: Kurier Lubelski/ TVP/ Facebook

Ksiądz powiedział, co dzieje się z osobą niewierzącą po śmierci. Burza w komentarzach
"Chłopaki do wzięcia". Trzech bohaterów programu trafiło za kratki. Jeden za porażającą rzecz
Obserwuj nas w
autor
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport