Turystka nie została wpuszczona do samolotu przez jeden szczegół na paszporcie. Lepiej uważać
Doświadczenia pewnej kobiety powinny stanowić przestrogę dla wielu turystów, którzy wybierają się na dalekie wakacje. Australijka tuż przed lotem w wymarzony kierunek usłyszała, że jej paszport zawiera “skazę”, która nie kwalifikuje jej do przekroczenia granicy. Okazuje się, że taka sytuacja może spotkać każdego z nas.
Miała to w paszporcie, dlatego nie wpuszczono jej do samolotu
O tym, jak stresujące potrafią być podróże, przekonała się pewna Australijka. Nerwy nie dopadły jej jednak w momencie, gdy samolot oderwał się od ziemi, a podczas rutynowej procedury przed odlotem. W czasie odprawy powiedziano jej, że nie może wsiąść do maszyny ze względu na to, co znaleziono w jej paszporcie.
ZOBACZ: Jedna osoba nie żyje, potężne zderzenie karetki. Droga kompletnie zablokowana
Z tym paszportem nie wpuszczono jej do samolotu
Historię Australijki opisał brytyjski The Sun. Kobieta podczas odprawy przed wylotem do Bali usłyszała, że przez swój paszport nie może wsiąść do samolotu. Wielu Polaków również miało takie problemy w przeszłości. Wszystko wydarzyło się w momencie, kiedy Renee Reader oczekiwała na przesiadkę w Melbourne. Okazało się, że dalej nie może już polecieć.
ZOBACZ: Nagły zwrot akcji ws. zaginięcia Iwony Wieczorek. Śledczy potwierdzają
Paszport. Za ten ślad na dokumencie musiała zapłacić 5 tys. zł
30-latka z Queensland w Australii nie mogła wsiąść na pokład samolotu lecącego do Bali ze względu na “skazę” na jej paszporcie. Kobieta została zatrzymana ze względu na zabrudzenia na dokumencie. Kontrolerzy wskazywali na żółty ślad na stronie z fotografią oraz kilka małych, czarnych plam. Te skutecznie uniemożliwiły jej wymarzony lot.
Byłam podekscytowana wyjazdem. To miał być czas dla mnie. Gdybym wiedziała, że będzie taki problem, oczywiście wyrobiłabym nowy paszport – opowiadała.
Kobieta za swój błąd musiała zapłacić około 2 tys. dolarów , czyli ponad 5 tys. zł. Jak się okazuje, jej przypadek nie jest odosobniony – taka sytuacja może spotkać wiele osób, które wybierają się w podróż do Republiki Indonezji. Wszystko przez to, że państwo znane jest z najostrzejszych na świecie wymogów dotyczących stanu paszportów. O podobnym zdarzeniu opowiadał korespondent BBC, Nick Bryant. Problemy na lotnisku były w jego przypadku spowodowane niewielkim rozdarciem dokumentu.
Każdy, kto chce uniknąć nieprzyjemnej sytuacji na lotnisku przed wylotem do turystycznego raju, powinien dokładnie przyjrzeć się swojemu dokumentowi. Ponadto nie należy zapominać, że jego minimalna ważność w momencie wjazdu do Indonezji to 6 miesięcy.
W przeszłości wielu Polaków skarżyło się na podobne problemy z niebieskimi paszportami , które charakteryzowała niska jakość. Dodatkowo powietrze dostawało się pod folię, którym była pokryta pierwsza strona dokumentu ze zdjęciem. Należy dopilnować, żeby w paszporcie znajdowały się wszystkie strony i żeby był on ważny. Warto także zwrócić uwagę na datę wygaśnięcia ważności dokumentu – wiele państw wymaga okresu dłuższego niż 6 miesięcy. Jak możemy przeczytać na rządowych stronach, polski paszport traci ważność:
- po upływie 120 dni od zmiany: nazwiska, imienia (imion), daty urodzenia, płci, numeru PESEL,
- po upływie terminu jego ważności,
- po odbiorze nowego paszportu,
- po otrzymaniu przez konsula twojego dotychczasowego, ważnego paszportu – po wydaniu i przesłaniu nowego dokumentu,
- zgłosisz jego utratę, uszkodzenie lub nieuprawnione wykorzystanie twoich danych osobowych,
- ktoś zwróci do urzędu twój zgubiony paszport,
- złożysz wniosek o jego unieważnienie,
- stracisz polskie obywatelstwo,
- organ paszportowy stwierdzi wadę techniczną lub błędną personalizację dokumentu,
- zostanie unieważniony na wniosek właściwego organu (np. sądu, prokuratury),
- zgłosisz czyjś zgon – paszport tej osoby automatycznie straci ważność.
Paszport ważny jest przez 10 lat i wydawany jest na wniosek osoby pełnoletniej, złożony osobiście, po przedłożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty. Wydanie dokumentu osobie małoletniej następuje na wniosek matki lub ojca albo ustanowionego przez sąd opiekuna prawnego bądź kuratora, za zgodą drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.