Goniec.pl Fakty Nie żyje Adam Baumann
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego/Facebook

Nie żyje Adam Baumann

7 września 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Środowisko teatralne pożegnało Adama Baumanna. Aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach odszedł w wieku 73 lat. Ostatnie swoje urodziny artysta świętował w marcu 2021 roku. W ciągu swojej kariery zagrał 130 ról. Wystąpił również w produkcjach filmowych. Był związany ze sceną przez pół wieku.

Informacja o śmierci Adama Baumanna pojawiła się dzisiaj tj. 7 września na oficjalnym profilu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Artysta był związany z placówką kultury od ponad czterech dekad. Jego kariera rozpoczęła się w latach 60.

Pogrzeb Adama Baumanna odbędzie się w sobotę 11 września w Katowicach. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 11:00 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Murckowskiej 9. Przyjaciele zmarłego podkreślili, że „to jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…”.

Adam Baumann – pół wieku na deskach teatru

Sezon 1967/68 był pierwszym w zawodowej karierze Adama Baumanna . Wówczas aktor występował na deskach Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. Od 1974 roku współpracował z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie. Później trafił do Katowic, gdzie odnalazł drugi dom.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Praca w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach przyniosła mu wiele cenionych kreacji jak Wielki Książę w „Nocy listopadowej” oraz Caramanchel w „Zielonym Gilu”. Te kreacje przyniosły mu pierwszą Złotą Maskę w 1982 roku. Zagrał także Salieriego w „Amadeuszu”, Sajetana Tempe w „Szewcach” oraz Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”.

Występował jako ojciec Ryszarda Riedla w „Skazanym na bluesa”. Był zatrudniany przez Roberta Talarczyka, otrzymując angaż w „Drachu”, „ Himalajach”, „Wujek 81. Czarna ballada” oraz mickiewiczowskich „Dziadach”. Widzowie mogli zobaczyć go też na dużym ekranie.

Adam Baumann – nagrody i wyróżnienia

Adam Baumann zagrał w takich produkcjach filmowych jak „Grzeszny żywot Franciszka Buły", „Piłkarski poker", „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba", „Wojaczek”. Na jego koncie znalazły się takie wyróżnienia jak Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2020 roku obchodzono 50-lecie pracy w teatrze Adama Baumanna, za co artysta otrzymał Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości . We wrześniu 2021 roku miał natomiast zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020”. Sztuka przygotowywana jest przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: Polskie Radio

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Redaktor portalu Goniec.pl. Interesuje się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzył treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport