Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Trąba wodna nad Morzem Bałtyckim. Opublikowano nagranie
Irmina Jach
Irmina Jach 21.08.2021 20:58

Trąba wodna nad Morzem Bałtyckim. Opublikowano nagranie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Twitter/Maciej Kamiński

Dziś przed południem w Jastarni można było zaobserwować nietypowe zjawisko atmosferyczne. Nad Morzem Bałtyckim utworzyła się trąba wodna, czyli silny wir powietrza, utrzymujący się przez kilka minut. Maciej Kamiński opublikował na Twitterze nagranie. W sieci nie brakuje również zdjęć zjawiska.

Trąba wodna, wizualnie przypominająca niewielkie tornado, była doskonale widoczna z okolic Półwyspu Helskiego. O wystąpieniu zjawiska informował między innymi Grzegorz Zawiślak z zespołu "Łowców burz".

Trąba wodna nad Bałtykiem

- Dziś przed południem na wysokości Jastarni można było zaobserwować kolejną w tegorocznym okresie letnim ładnie wykształconą trąbę wodną - czytamy.

Trąba wodna jest zjawiskiem meteorologicznym, które polega na formowaniu się pionowego, chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego tuż nad powierzchnią wody. Leje są zawsze połączone z chmurami kłębiastymi.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dzisiejsza anomalia była widoczna przez kilka minut i nie wyrządziła żadnych szkód. Podobne zjawisko zaobserwowano nad Morzem Bałtyckim między innymi pod koniec kwietnia, w połowie lipca i w pierwszych dniach sierpnia bieżącego roku.

Trąby wodne występują zazwyczaj między późną wiosną a wczesną jesienią, ale teoretycznie mogą zostać zaobserwowane w każdej porze roku. Zwykle znikają po zaledwie pięciu lub dziesięciu minutach od pojawienia się.

Jak powstaje trąba wodna?

Najczęstszym zwiastunem pojawienia się trąby wodnej jest ciemna, okrągła plama, którą można zaobserwować na powierzchni wody. Następnie nad taflą wykształca się charakterystyczna, rotująca spirala.

Gdy dwa pierwsze kroki dojdą do skutku, chmura unosi się znacznie ponad powierzchnię wody — to właśnie wtedy plażowicze mogą być świadkami niesamowitego widowiska wizualnego, które nierzadko budzi grozę wśród obserwatorów.

Średnice lejów wahają się w przedziale od kilku do około stu metrów. Trąba wodna jest chmurą skondensowanych, mikroskopijnych kropel wody. Pod względem mechanizmu powstawania przypomina tornado.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twitter

Tagi: Pogoda