TK: przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka niezgody z polską konstytucją
W środę 24 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest niezgodny z konstytucją RP. Podważony zapis dotyczy przekazania Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencji do oceny legalności wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego.
Wyrok został ogłoszony tuż po godz. 16:00. Decyzję przekazała przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Jeden przepis europejskiej konwencji w sprzeczności z polską konstytucją
Wniosek o sprawdzenie zgodności Europejskiej Konwencji Praw Człowieka z polską ustawą zasadniczą złożył minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro . Sprawę rozpatrywało pięcioro sędziów pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej.
Wyrok dotyczy art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC). Ten przepis wskazuje, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą".
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Po rozpoznaniu sprawy z wniosku prokuratora generalnego [...] TK orzeka, że art. 6 ust. 1 jest niezgodny z polską Konstytucją w zakresie badania przez ETPC oceny legalności procesu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego - oznajmiła Julia Przyłębska.
Prezes dodała, że TK "nie jest sądem" , o którym traktuje art. 6 ust. 1 EKPC. Wyrok zapadł jednogłośnie po około czterech godzinach.
Jeszcze w trakcie posiedzenia przedstawiciel prokuratora generalnego podkreślił, że "nie sposób negować dorobku ETPC". - Jednak w ostatnim czasie, w ocenie prokuratura generalnego, Trybunał w Strasburgu obrał drogę, która nie może być akceptowana - przyznał.
Ziobro domagał się weryfikacji
Zbigniew Ziobro przedłożył wniosek w tej sprawie do TK w lipcu 2021 r. W uzasadnieniu wskazał, że kontrola konstytucyjności EKPC to wydarzenie bezprecedensowe w orzecznictwie TK. "Bezprecedensowy charakter niniejszej sprawy podkreśla niemal historyczny moment, w jakim znalazł się dyskurs o suwerenności państwa na tle postępujących mechanizmów internacjonalizacji prawa", czytamy dalej.
Powodem złożenia wniosku do TK w sprawie zgodności europejskiej konwencji z polską konstytucją był wyrok ETPC dotyczący Xero Flor . Firma zaskarżyła Skarb Państwa o wysokość odszkodowania z powodu zniszczeń na polu. Wyroki były niekorzystne, a sprawa trafiła w końcu do TK, który ją umorzył. Pod decyzją podpisał się sędzia TK Mariusz Muszyński.
Zdaniem spółki skład sędziowski TK, który rozpatrywał tę sprawę był niekonstytucyjny. W związku z tym złożono skargę do ETPC . Wówczas trybunał w Strasburgu podważył legalność wyboru Mariusza Muszyńskiego na członka TK i uznał, że Polska powinna zapłacić firmie prawie 3,5 tys. euro w ramach odszkodowania.
Do tej sytuacji odniósł się sędzia sprawozdawca TK Wojciech Sych. Jego zdaniem ocena podjęta przez ETPC dotycząca wyboru jednego sędziego w skład TK "jest wybiórcza". - Wnioski z niej wyciągnięte są więc błędne - oznajmił.
Europejski Trybunał Praw Człowieka to organ Rady Europy. Do jego zadań należy wydawanie wyroków dotyczących praw człowieka zapisanych w EKPC. Rozpatruje skargi, które wpływają od obywateli 47 państw członkowskich Rady Europy, które ratyfikowały dokument.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki
-
Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE
-
Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Polsat News