Goniec.pl Finanse Te osoby mogą zapomnieć o spadku. Ogromne zmiany w dziedziczeniu
fot. Maximilianovich/Pixabay

Te osoby mogą zapomnieć o spadku. Ogromne zmiany w dziedziczeniu

26 lutego 2025
Autor tekstu: Patryk Idziak

Kolejne ograniczenia w związku ze zmianami w prawie spadkowym. Zawężono liczbę osób, które mogą ubiegać się o przejęcie majątku po zmarłym - mowa tutaj nawet o członkach bardzo bliskiej rodziny. Wyjaśniamy kto może, a kto nie może już liczyć na spadek po osobie zmarłej.

Spadek po zmarłym. Komu przysługuje prawo do zachowku?

W ostatnim czasie w Polsce wprowadzono istotne zmiany w prawie spadkowym , co stanowi próbę jego dostosowania do współczesnych realiów i zapewnienia większej elastyczności w zarządzaniu majątkiem po śmierci spadkodawcy. Ograniczono kręg osób uprawnionych do ubiegania się o zachowek – instytucja ma na celu zadośćuczynienie najbliższym osobom spadkodawcy za pominięcie w spadku lub zminimalizowanie ich udziału.

Wcześniej prawo do zachowku przysługiwało zstępnym (dzieciom, wnukom), małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. Nowelizacja umożliwia jednak łatwiejsze pozbycie ich tego prawa poprzez wydziedziczenie. Aby było skuteczne, musi jednak posiadać pewne niezbywalne cechy.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

Pieniądze
Ważne zmiany w prawie spadkowym. Można stracić zachowek. fot. Goniec.pl
Izabella Krzan zrobiła show na ramówce TVN. Nie mogli oderwać od niej wzroku

Terminy i procedury otrzymania zachowku

Osoby, których nie uwzględniono w testamencie, a które jednocześnie mogą otrzymać zachowek, muszą pilnować ścisłych terminów i starannie dopełnić procedur . Roszczenia należy zgłaszać poprzez wezwanie do zapłaty lub wytoczenie powództwa, jednak przedawniają się one po 5 latach od ich zgłoszenia. Przed skierowaniem sprawy do sądu warto zatem spróbować dogadać się ze spadkobiercą w sprawie wypłaty zachowku .

Adwokat Paulina Iwanowicz wyjaśnia na łamach serwisu Infor.pl, że zachowek to prawne narzędzie zabezpieczające wolność tworzenia testamentów, ale również zapewniające najbliższym osobom spadkodawcy środki finansowe do życia. Jaką przyjmuje wartość?

Wysokość zachowku różni się w zależności od rodzaju przypadku, jednak zwykle wynosi 1/2 wartości udziału, który dana osoba otrzymałaby, gdyby dziedziczyła ustawowo. Uprawnieni małoletni lub trwale niezdolni do pracy mogą liczyć na 2/3 tej wartości.

Zmiany ustawowe dotyczą również sposobu obliczania zachowku . Do schedy spadkowej włączany jest tzw. fundusz założycielski fundacji rodzinnej, o ile nie został on umieszczony w testamencie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy fundusz powstał ponad dziesięć lat przed otwarciem spadku.

Oni nie dostaną zachowku. To musi się znaleźć w testamencie

Jeśli wskazane na początku artykułu osoby nie zostaną ujęte w testamencie, wciąż mogą ubiegać się o część majątku . Trzeba jednak mieć na uwadze, że prawo do zachowku nie dotyczy rodzeństwa zmarłego, choć jest to jego bliska rodzina. Sytuację zmienia diametralnie wydziedziczenie najbliższych przez spadkodawcę.

Wydziedziczenie najbliższych , którym tradycyjnie przysługiwałby zachowek, musi zostać wyraźnie wskazane w testamencie i opierać się na konkretnych przesłankach, takich jak popełnienie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. Serwis Infor.pl podaje, że ponadto do zachowku nie będą uprawnione:

  • osoby, które spadek odrzuciły,
  • małżonek odsunięty od dziedziczenia w oparciu o złożony pozew o rozwód lub separację z jego wyłącznej winy,
  • osoby wydziedziczone przez spadkodawcę,
  • osoby, które umownie zrzekły się dziedziczenia.

Nowelizacja zaostrza również przepisy dotyczące osób niegodnych dziedziczenia. Mowa m.in. o osobach, które uchylały się od płacenia alimentów na spadkodawcę lub nie sprawowały nad nim opieki, gdy jej wymagał. Krewni, którzy zaniedbali kontakty ze spadkodawcą za jego życia, mogą zostać wykluczeni z prawa dziedziczenia. Wobec tego twórca testamentu ma pewność, że po jego śmierci jego majątek trafi do tych, którzy rzeczywiście na to zasłużyli.

Czytaj także: Złe informacje dla Karola Nawrockiego. Z samego rana wiadomość obiegła Polskę

Ci emeryci mają powód do świętowania. Już za chwilę ZUS dołoży im dodatkowe środki
Tłusty Czwartek u Magdy Gessler tylko dla bogatych. Cena pączka szokuje
Obserwuj nas w
autor
Patryk Idziak

Redaktor portalu Goniec.pl. Kocham kino i musicale. Interesuję się tym, co wpływa na sukcesy filmowych produkcji, czytam, a także nieustannie zgłębiam popkulturę. Zajmuje to niemal mój cały czas i jest mi z tym bardzo dobrze.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport