Goniec.pl
Tatry

Pixabay.com NickyPe

Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów. Trzeba uważać

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Co roku w połowie kwietnia do Tatr ściągają dziesiątki tysięcy turystów, którzy chcą na żywo zobaczyć moment kwitnięcia fioletowych krokusów na górskich halach. Widok zapiera dech w piersiach, jednak przedstawiciele Tatrzańskie

Według przewidywań Tatrzańskiego Parku Narodowego, w tym roku szczytowy moment kwitnienia krokusów obejmie weekend 10-11 kwietnia. To właśnie wtedy przedstawiciele TPN przewidują, że w górach pojawi się fala turystów. To może być jednak niebezpieczne ze względu na panujące w całym kraju zagrożenie epidemiczne.

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego zaapelowali do turystów

W Tatrach kwiecień jest miesiącem, w którym przyroda budzi się do życia po zimie. Kwitnące połacie krokusów, które co roku pojawiają się na górskich halach, przyciągają zarówno miłośników przyrody, jak i turystów spragnionych pięknych widoków. W tym roku szczyt rozkwitu tych pięknych kwiatów ma przypaść w weekend 10-11 kwietnia.

Niestety, z powodu wysokiego zagrożenia epidemicznego w kraju, wywołanego przez trwającą tzw. trzecią falę pandemii koronawirusa, wyjazd w góry może nie być obecnie najlepszym pomysłem. Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego zaapelowali do turystów, by powstrzymali się od tłumnych odwiedzin w tym roku, ponieważ przy wzmożonym ruchu trudno zachować m.in. bezpieczny dystans na szlakach, a co za tym idzie, zapewnić bezpieczeństwo przed zakażeniami COVID-19.

- W obecnej sytuacji epidemicznej wycieczka w Tatry może być niebezpieczna. W tłumie trudno będzie zachować dystans -przekazała w rozmowie z polsatnews.pl Paulina Kołodziejska z TPN.

W tym roku, pomimo ogromnej liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju, Tatry pozostały otwarte dla ruchu turystycznego. Nie oznacza to jednak, że wycieczka w góry nie jest obarczona ryzykiem epidemicznym.

- Zdajemy sobie sprawę, że krokusowa, fioletowa mozaika w Tatrach jest spektakularna i nie dziwi nas, że przyciąga turystów. [...] Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że wycieczka w Tatry w tej chwili może stać się źródłem frustracji, a nie relaksu. Nie mówiąc o tym, że w obecnej sytuacji epidemicznej może być po prostu niebezpieczna -przekazał z kolei Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, cytowany przez polsatnews.pl.

Dyrektor TPN Szymon Ziobrowski podkreślił, że krokusy zakwitną także za rok i nie warto ryzykować zdrowia i życia, by zobaczyć je już teraz. W poprzednich latach zdarzało się, że jednorazowo przyjeżdżało w tym okresie w Tatry nawet 60-80 tys. ludzi, a wolontariusze TPN krążyli po szlakach i pilnowali, by zjawiskowe kwiaty nie były zadeptywane przez ciekawskich turystów.

W tym roku taka liczba turystów może spowodować kolejki, a przebywanie w tłumie wiąże się z ryzykiem zakażenia wirusem COVID-19. W środę 31 marca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne 32.874 nowe przypadki infekcji COVID-19 na terenie naszego kraju.

Ponad 6 tys. z nich pochodzi z województwa śląskiego, niemal 5 tys. z Mazowsza, a nieco ponad 3,5 tys. z Wielkopolski. W województwie małopolskim odnotowano ostatniej doby 2766 przypadków zakażeń, a 23 z nich pochodzi z powiatu tatrzańskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat ws. przemieszczania się w Wielkanoc

  • Przedsiębiorcy szykują akcję na dużą skalę. Zacznie się 10 kwietnia

  • Nie żyje Władysław Jeżewski

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >