Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Rząd podał konkretną datę
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 23.08.2022 21:24

Tarcza antyinflacyjna przedłużona. Rząd podał konkretną datę

Rząd przyjął projekt ustawy przedłużającej działanie tarczy antyinflacyjnej.
Piotr Molecki/East News

Rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej okres działania tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. W praktyce oznacza to, że obecne niższe stawki VAT, nałożone na niektóre produkty, jak również sektory gospodarki zostaną utrzymane do końca tego roku.

Tarcza antyinflacyjna przedłużona

W trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów (23.08), przyjęto oficjalny projekt ustawy wydłużającej obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej do końca grudnia tego roku.

Za sprawą tarczy antyinflacyjnej obniżono podatek VAT na paliwa z 23% na 8%, ustalono 5-procentową stawkę na prąd oraz ciepło, a także przyjęto zerową stawkę na gaz ziemny i podstawowe produkty spożywcze, a także nawozy sztuczne. W opinii polskich ekonomistów, działanie to pozwoliło na obniżenie inflacji do maksymalnie 3 punktów procentowych. Przed dzisiejszą decyzją tarcza miała obowiązywać do 31 października.

Rządowy komunikat

- Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą - przekazano w komunikacie KPRM.

- Samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł. Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność - dodano.

Galopująca inflacja uderza w miliony Polaków

W lipcu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do lipca 2021 r. o 15,6 procent (wskaźnik cen 115,6), a w stosunku do czerwca 2022 r. wzrosły o 0,5 procent (wskaźnik cen 100,5) - mogliśmy przeczytać w opublikowanym przez GUS sierpniowym wpisie.

Największy wzrost cen odnotowano w transporcie - 27,7 procent, na drugim miejscu znalazło się użytkowanie mieszkań i nośników energii - 25,3 procent, a na trzecim branża hotelarska i gastronomiczna - 16,4 procent

Żywność i napoje z kolei podrożały o 15,3 procent. Według analiz NBP średnioroczna inflacja w tym roku ma wynieść 14,2%. Jak zaznaczają eksperci, jej wysoki poziom może utrzymać się jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: biznes.interia.pl/tvn24.pl