Goniec.pl
Boris Johnson

DANIEL LEAL/AFP/East News

"Corriere della Sera": Tajny plan Borisa Johnsona. Pod uwagę brana jest także Polska

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Rewolucyjny pomysł premiera Wielkiej Brytanii. Włoskie media donoszą, że Boris Johnson pracuje nad planem stworzenia alternatywy dla Unii Europejskiej. Na czele przedsięwzięcia miałby stanąć jego kraj, a partnerami zostałyby m.in. Polska i Ukraina. Kijów ma już znać szczegóły inicjatywy, ale wciąż nie zajął jednoznacznego stanowiska.

Boris Johnson planuje włożyć kij w europejskie mrowisko? Po tym, jak Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, brytyjskie władze nie są tak mocno związane z administracją w Brukseli, jak ma to miejsce w przypadku krajów członkowskich.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Polityk nie żywi więc żadnych sentymentów do Wspólnoty i wiele wskazuje na to, że chce stworzyć dla niej konkurencję, w ramach której mógłby okazać się najważniejszym graczem. Tak przynajmniej sugeruje włoski dziennik "Corriere della Sera".

Johnson wychodzi z inicjatywą

Zgodnie z doniesieniami, premier Wlk. Brytanii już od co najmniej miesiąca ciężko pracuje nad planem powołania do życia nowego modelu wspólnoty europejskiej. Do przedsięwzięcia zaprosić chciałby Estonię, Łotwę, Litwę, a także Polskę i nienależącą do UE Ukrainę. Niewykluczone, że później dołączyłaby także Turcja.

Co ciekawe, wtajemniczony w plany Johnsona miał zostać już sam Wołodymyr Zełenski, którego 9 kwietnia odwiedził brytyjski polityk. Kijów jednak nie ustosunkował się do tej propozycji.

Z jednej strony trudno się temu dziwić, gdyż administracja ukraińska wciąż żywi nadzieje na rychłe przystąpienie do UE. Z drugiej zaś, nie chce odmawiać kategorycznie Johnsonowi, zostawiając sobie furtkę w razie ewentualnego wstrzymywania się przez Brukselę.

Włsoki dziennik zauważa przy tym, że "Ukraińskie elity przekonały się, że w w Niemczech i Francji bardzo niewielu liczy na pokonanie Władimira Putina, a opóźnienia w sankcjach i wysłaniu broni wykopały polityczną fosę".

Ukraina niepewna członkostwa w UE

Wiele stanie się jasne po najbliższym szczycie UE, który odbędzie się 23 czerwca. Wtedy to przywódcy wszystkich państw członkowskich zdecydują, czy Ukraina zostanie oficjalnym "kandydatem".

FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Zełenski ostrzegł Europę przed Putinem. "Rosja nie ograniczy swoich działań do Ukrainy"

CZYTAJ DALEJ

Sprawa jest problematyczna, bo zaakceptowanie wniosku Ukrainy może wywołać poważne oburzenie czekających od lat na podobną decyzję Albanii i Macedonii Północnej. To z kolei popchnęłoby Zełenskiego w ramiona Johnsona. On sam prężnie wspiera Ukrainę i odrzuca powrót do jakichkolwiek normalnych relacji z Rosją.

Oczywiście, jak zauważa "Corriere della Sera", o wiele bardziej wątpliwe jest to, czy na dołączenie do inicjatywy zdecydują się Polska i kraje bałtyckie, które takim ruchem mogłyby znacznie pogorszyć swoje relacje z Brukselą.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Brakuje leków w aptekach, lekarze mają ograniczać ilość recept

Wiadomości

Dramat polskich seniorów, nie mają pieniędzy na leczenie. Farmaceuci ujawniają

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Morawiecki wycofał się z obietnicy dla piłkarzy. Ekspert: "To postępująca erozja"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: wojna w Ukrainie może być "długotrwałym procesem"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Białystok: Zaginął emerytowany ksiądz Jan Toczko

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest decyzja RPP ws. stóp procentowych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin: "Nie zwariowaliśmy. Jesteśmy w pełni świadomi, czym jest broń nuklearna"

Czytaj więcej >