Nowe rozporządzenie podpisane przez ministra Przemysława Czarnka
W środę 1 września minister edukacji potwierdził, że podpisał rozporządzenie, które ma przynieść duże zmiany w szkolnictwie. Przemysław Czarnek oświadczył, że praca nauczycieli w szkołach zostanie „odbiurokratyzowana”. Szef resortu wyjaśnił, że zniesiona zostanie między innymi ocena wewnętrzna i zewnętrzna.
Powrót do stacjonarnego nauczania nie jest jedyną zmianą, jaka czeka polskie szkolnictwo w najbliższym czasie, co potwierdził już minister edukacji. Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia poinformował, że rozpoczęło odbiurokratyzowanie pracy nauczycieli w placówkach.
Jak wyjaśnił minister, dzięki nowemu rozporządzeniu nauczyciele pracujący w szkołach będą mogli liczyć na znaczne ułatwienia. Mowa przede wszystkim o likwidacji oceny wewnętrznej oraz zewnętrznej, za które odpowiadają dyrektor i kurator. Dzięki temu pedagodzy nie będą zmagali się z obciążającymi wymogami biurokratycznymi.
– Już podpisałem rozporządzenie, którym znoszę tzw. ewaluację zewnętrzną, która pochodzi od kuratora w kierunku szkoły, ewaluację wewnętrzną, na podstawie której to dyrektor często stwarzałby bardzo duże wymogi biurokratyczne dla nauczycieli i tzw. monitoring – ujawnił szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Nowe rozporządzenie podpisane przez ministra Czarnka
Minister Czarnek zaznaczył w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że zależy mu na tym, by nauczyciele nie tracili czasu i energii na zajmowaniu się pracą biurokratyczną. Zdaniem szefa resortu pedagodzy powinni angażować się w 100 procentach w pracę z uczniem.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
– Stop biurokracji w szkole. Rozporządzenie jest podpisane – oświadczył Przemysław Czarnek.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji dzieci wróciły do szkół
Warto przypomnieć, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra edukacji dzieci wróciły do szkół 1 września. Pierwszy dzwonek szkolny zabrzmiał, dając 4,6 mln uczniom sygnał do rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022.
Do szkół poszło w tym roku 381 tysięcy uczniów pierwszy klas podstawówki. Tego dnia rozpoczęły się też zajęcia dydaktyczno-wychowawcze dla 1 mln 429 tyś. dzieci w wieku 3-6 lat. W ciągu ostatnich tygodni minister Czarnek wielokrotnie zaznaczał, że powrót do nauczania stacjonarnego jest potrzebny do odpowiedniego rozwoju najmłodszych.
Wcześniej Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało także przepisy dotyczące egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Testy będą przeprowadzone w podobnych warunkach jak w ubiegłym roku. Ważną zmianą jest wyznaczenie sprawdzianu wiedzy dla uczniów ósmej klasy na koniec maja.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Adam Niedzielski przekazał informacje o rychłym wzroście zakażeń
-
Paweł Kukiz postawił ultimatum politykom PiS. Miał wizję przedterminowych wyborów
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: Radio ZET