Goniec.pl
krakow-alarm-przeciwpowodziowy

East News AGENCJA SE

W Krakowie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

1 Września 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Sytuacja w Małopolsce nadal jest fatalna - na tyle, że zdecydowano się wprowadzić alarm przeciwpowodziowy, który będzie obowiązywał do czwartku do 23:00. Wysoki stan wody na Wiśle jest ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców, strażacy pracują bez wytchnienia.

Wszystkie siły i środki są w pełnej gotowości. Kraków musi być gotowy na najgorsze. W tym momencie strażacy walczą z podtopieniami i skutkami nawałnic.

EN 00975312 0007

Śmierć dwóch 13-latek. Mieszkańcy wsi zabrali głos

CZYTAJ DALEJ

Wiadomo, że stany alarmowe zostały na pewno przekroczone na aż czterech wodowskazach: Rudawie, Szreniawie, Skawince i Stryszawce. Pod wodą częściowo znalazły się krakowskie ulice Nowosądecka i Stefana Grota-Roweckiego.

Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie – potężne ulewy nad Małopolską

Po intensywnych opadach, jakie pojawiły się nad Małopolską, straż pożarna interweniowała w regionie już ponad 100 razy. Do trudnej sytuacji doszło w Krakowie, gdzie doszło do licznych podtopień. Wtorkowe ulewy doprowadziły do częściowego zalania między innymi ulic Nowosądeckiej oraz Stefana Grota-Roweckiego. Obecnie "wszystkie siły i środki są w pełnej gotowości", jak przekazał mł. bryg. Sebastian Woźniak.

- Pompy o wysokiej wydajności pracują w rejonie ulic Udzieli, Kosiarzy i Korepty. Obecnie sytuację strażacy oceniają na względnie stabilną, natomiast mamy na uwadze, że dalej występują opady deszczu; kluczowe jest to, jak intensywne one będą. Będziemy na miejscu monitorowali sytuację - tłumaczył rzecznik straży, mł. bryg. Sebastian Woźniak.

Jeszcze wczoraj Gazeta Wyborcza podawała, że alarmy powodziowe wprowadziły poszczególne gminy. Te obowiązują m.in. w Proszowicach, Łososinie Dolnej, Ciężkowicach, Gręboszowie, Bolesławiu, Szczucinie i Radgoszczy.

Dramatyczne skutki ulew na terenie całego kraju

Ze skutkami ulew zmaga się nie tylko Małopolska. Z komunikatu Państwowej Straży Pożarnej wynika, że we wtorek 31 sierpnia przeprowadzono aż 2255 interwencji. Oprócz podtopień pojawiły się też pożary. Służby prowadziły czynności w związku z 132 takimi przypadkami.

W związku z intensywnymi opadami deszczu i dynamicznym podnoszącym się stanem wód Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia przed deszczem i możliwymi podtopieniami dla województwa śląskiego. Z danych strażaków wynika, że aż na 26 wodowskazach w regionie stan ostrzegawczy został przekroczony. Na 10 natomiast woda przekroczyła już stan alarmowy.

Najwyższe alerty IMGW objęły w środę rano powiat cieszyński, bielski, żywiecki, oświęcimskim, wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski oraz tatrzański. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu, które mogą pojawić się w tych regionach. Według ekspertów miejscami całkowita suma opadów może wynieść nawet od 90 do 110 litrów wody na metr kwadratowy.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, Gazeta Wyborcza

Klaudia Bochenek

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda zainicjował zmiany w prawie. Będą odszkodowania za naruszenie więzi rodzinnej

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją cztery osoby, w tym troje dzieci

Czytaj więcej >
nowa metoda oszustów

Wiadomości

Złodzieje opracowali nową metodę okradania mieszkań. Chcą mierzyć poziom hałasu

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pod Pałacem Prezydenckim odbywają się Dożynki Prezydenckie

Czytaj więcej >

Wiadomości

74-latek został okradziony po wyjściu z banku. Rzucił się złodziejom na samochód

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Morderstwo w Suszu. Policjanci zarządzili obławę

Czytaj więcej >