Goniec.pl Wiadomości Stadion PGE Narodowy zamknięty do odwołania. Wykryto poważną wadę konstrukcyjną dachu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Stadion PGE Narodowy zamknięty do odwołania. Wykryto poważną wadę konstrukcyjną dachu

11 listopada 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Stadion Narodowy tymczasowo wyłączony z użytku. - Podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej - czytamy w specjalnym oświadczeniu. Decyzja zapadła "w trosce o bezpieczeństwo".

Stadion Narodowy z poważną wadą konstrukcyjną dachu . 11 listopada Na stronie PGE Narodowego pojawiło się niepokojące oświadczenie, gdzie poinformowano, iż w czasie przeglądu technicznego ujawniono awarię .

PGE Narodowy zamknięty do odwołania, wykryto wadę konstrukcyjną dachu

11 listopada upłynie nie tylko pod znakiem Marszu Niepodległości 2022 . Tuż przed godziną 14 na stronie PGE Narodowego pojawiło się oświadczenie dotyczące stanu technicznego Stadionu Narodowego .

- Podczas standardowego, corocznego przeglądu technicznego konstrukcji stalowej dachu ujawniono wadę jednego z elementów konstrukcji stalowo-linowej - czytamy w oświadczeniu.

Podczas badania technicznego uwagę specjalistów zwrócił jeden ze stalowych łączników lin podtrzymujących iglicę. - W wyniku przeglądu ujawniono wadę konstrukcyjną jednego z łączników - poinformowano na stronie PGE Narodowego.

Wada konstrukcyjna dachu wywołała natychmiastową reakcję zarządców Stadionu Narodowego. Zarówno konstruktor przedmiotowy konstrukcji ( firma SBP z siedzibą w Stuttgarcie ), jak i wykonawca ( włoska firma Cimolai ) zarekomendowali natychmiastowe wyłączenie stadionu z użytkowania.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów " zamontowano urządzenia kontrolno-pomiarowe pozwalające na bieżące monitorowanie stanu konstrukcji łącznika ". Stadion Narodowy całkowicie wstrzymał swoją działalność. Co z meczem Polaków z reprezentacją Chile zaplanowanym na 16 listopada?

Polacy nie zagrają z Chile na PGE Narodowym

Wykrycie wady konstrukcyjnej dachu na PGE Narodowym przekreśla szansę wyjścia Roberta Lewandowskiego wraz z drużyną na murawę i rozegranie meczu z Chile. Zarządca Stadionu Narodowego podkreślił, że wyłączenie działalności obiektu dotyczyć ma wszystkich wydarzeń (wydarzenia kulturalne, konferencje, kongresy, aktywności w powierzchniach biurowych i wycieczki po arenie). Mecz reprezentacji nie jest wyjątkiem.

- Rekomendacja konstruktorów i ekspertów uniemożliwia również rozegranie na stadionie meczu towarzyskiego Polska-Chile, zaplanowanego na 16 listopada - czytamy w oświadczeniu.

PGE Narodowy pozostaje w stałym kontakcie z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz z Polskim Związkiem Piłki Nożnej . Pewne jest, że kibice będą musieli zmienić cel podróży zaplanowany na 16 listopada.

Wada w dachu Stadionu Narodowego, co dalej?

Wiadomość o tym, jak długo PGE Narodowy będzie wyłączony z użytku, zostanie przekazana niezwłocznie po tym, jak stan techniczny stadionu będzie na to pozwalał . Obecnie data ponownego uruchomienia działalności nie jest znana .

- Na stadionie działa sztab, którego zadaniem jest zarządzanie konsekwencjami wykrycia wady, a także dążenie do jak najszybszego ustalenia przyczyn i sposobów naprawy uszkodzonego elementu. Operator stadionu zleci także szereg dodatkowych ekspertyz obejmujących stan wszystkich części konstrukcyjnych dachu - podkreślono w oświadczeniu opublikowanym 11 listopada.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport