Smutne wieści ze świata polskiej kultury. Zmarła ceniona artystka
Niezwykle przykre wieści obiegły świat polskiej kultury. Nie żyje znana primadonna i ikona Opery Krakowskiej. Jadwiga Romańska zmarła w wieku 96 lat. O jej śmierci poinformowali pracownicy placówki, z którą przez lata była związana.
Nie żyje słynna primadonna
O śmierci swojej wieloletniej solistki poinformowali przedstawiciele Opery Krakowskiej. Z udostępnionego w mediach społecznościowych komunikatu wynika, że Jadwiga Romańska zmarła piątek 27 września 2024 roku. Urodzona 23 kwietnia 1928 roku artystka była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Swoją karierę rozpoczęła na deskach Operetki Krakowskiej rolą Gildy w "Rigoletcie" Verdiego.
Iwona Pavlović w gorzkich słowach o aferze z Kozidrak. "Proszę was, ludzie" Wstyd na maksa? Joanna Opozda zaliczyła ogromną wpadkęZ głębokim smutkiem informujemy, że w dniu dzisiejszym zmarła prof. Jadwiga Romańska, wieloletnia solistka (sopran) i primadonna Opery Krakowskiej - przekazali pracownicy Opery Krakowskiej.
Kiedy zostanie pochowana Jadwiga Romańska?
W mediach pojawiła się już także informacja dotycząca pochówku słynnej primadonny. Z przekazu "Radia Kraków" wynika, że pogrzeb Jadwigi Romańskiej odbędzie się w czwartek, 3 października 2024 roku. Cała uroczystość rozpocznie się o godzinie 12:00 w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpi odprowadzenie zmarłej do grobowca.
ZOBACZ: Jego piosenki wychowały całe pokolenia. Nie żyje legendarny piosenkarz
Ostatnie pożegnanie artystki ma przyciągnąć na krakowską nekropolię wiele zasłużonych osób ze świata polskiej kultury. Romańska w trakcie kilku dekad swojej działalności miała bowiem okazję zostać zdobywczynią wielu nagród, w tym srebrnego medalu na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1957) czy zwyciężczynią Międzynarodowego Konkursu Radiofonii Niemieckiej (ARD) w Monachium.
Kim była Jadwiga Romańska?
Warto wspomnieć, że Jadwiga Romańska w ciągu pierwszych 30 lat swojej działalności zagrała aż 37 pierwszoplanowych ról w Operze Krakowskiej. W jej portfolio znalazły się takie charakteryzacje jak Rozyna w "Cyruliku sewilskim" Rossiniego, Tatiana w "Eugeniuszu" Onieginie Czajkowskiego, Łucja w "Łucji z Lammermoor" Donizettiego, Małgorzata w "Fauście" Gounoda czy Cho-cho-san w "Madame Butterfly" Pucciniego.
ZOBACZ: Nie żyje aktor uwielbianych przez Polaków filmów. Jeden miał premierę 3 miesiące temu
Wśród przedstawicieli swojego środowiska artystka znana była z interpretacji pieśni romantycznej i utworów Karola Szymanowskiego. Gwiazda na swoim koncie miała także pracę dydaktyczną na PWSM w Krakowie (1973-1977) oraz w Katedrze Wokalistyki Akademii Muzycznej w Katowicach (1978-1981). Za swoją działalność otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski (1981) oraz Komandorski Order Odrodzenia Polski (1983).