Goniec.pl Finanse Skarbówka prześwietla konta Polaków. Takich przelewów szukają
Fpt. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, materiały własne

Skarbówka prześwietla konta Polaków. Takich przelewów szukają

26 grudnia 2024
Autor tekstu: Laura Młodochowska

Wielu Polaków może być przekonanych, że mogą przekazywać dowolne kwoty swoim najbliższym. Zwłaszcza w okresie świątecznym przekazy pieniężne w rodzinie są częste, jednak warto pamiętać o pewnym warunku. Za niedopatrzenie można słono zapłacić. Wyjaśniamy, ile można przelać bliskim, tak aby uniknąć kary finansowej.

"Skarbówka" weźmie pod lupę darowizny od rodziny

Nie od dziś wiadomo, że urzędy skarbowe mają w planach przyjrzenie się darowiznom Polaków. Głośno w tym temacie zrobiło się pare tygodni temu, jednak wiele Polaków wciąż może sobie nie zdawać sprawy z obowiązujących limitów . Warto mieć je na uwadze zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia , jeśli chcemy uniknąć pokaźnej kary.

ZOBACZ: Ogromna awaria, służby ruszają na pomoc. Tysiące mieszkańców bez wody w Boże Narodzenie

Atak w Boże Narodzenie. Straszliwe chwile w schronisku dla zwierząt

Darowizna od rodziny. Tyle można przelać

Niektórzy mogą być przekonani, że między najbliższymi osobami można swobodnie przekazywać duże kwoty. W rzeczywistości obowiązuje pewna zasada, na którą trzeba uważać. Konsekwencje dla zapominalskich mogą być bardzo dotkliwe, a urzędy skarbowe zamierzają przeprowadzić kontrolę naszych darowizn.

ZOBACZ: Policjanci pojechali do ojca samotnie wychowującego 7 dzieci. Niebywałe, co się zdarzyło, kiedy weszli do domu

Fiskus bierze pod lupę darowizny

Jak wyjaśnia Kodeks Cywilny, darowizna to to umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Warto pamiętać o pewnych zasadach, zanim zdecydujemy się na przekazanie środków najbliższym.

W kwestii darowizn kluczowe jest pokrewieństwo. Prawo przewiduje trzy grupy darczyńców:

  • I grupa podatkowa (do 36 120 zł): małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa;
  • II grupa podatkowa (do 27 090 zł): zstępni rodzeństwa (np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);
  • III grupa podatkowa (do 5733 zł): pozostałe osoby.

Darowizny objęte są innymi zasadami w każdej z grup. Jeśli chodzi o pierwszą, kwota 36 tys. zł nie może zostać przekroczona w terminie 5 lat. Jeśli przekroczymy tę sumę, koniecznie trzeba będzie zgłosić ten fakt w ciągu pół roku do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2. Jest to tylko formalność, bez dodatkowych obciążeń. Odmienna sytuacja ma jednak miejsce w przypadku pozostałych grup.

Konsekwencje niedopełnienia formalności mogą być dotkliwe. Ci, którzy zlekceważą lub zapomną o obowiązujących przepisach, musza liczyć się nie tylko z grzywną czy postępowaniem karno-skarbowym . Urząd może także naliczyć maksymalny, 20-procentowy podatek.

Osoby, które przekazały środki dla osób z drugiej i trzeciej grupy podatkowej, po przekroczeniu wymienionej kwoty muszą nie tylko wypełnić formularz, ale i wnieść opłatę. Zostanie nam naliczony podatek od 3 proc. do nawet 20 proc.

Koszmar w pierwszy dzień świąt. Nie żyje kobieta, jej mąż walczy o życie
Podwyżki wynagrodzenia m.in. dla Tuska i Hołowni. Tyle będą teraz zarabiać
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport