Siergiej Szojgu i Lloyd Austin rozmawiali po raz pierwszy od początku wojny. USA postawiło żądania
Kontakt na linii USA-Rosja wznowiony po raz pierwszy od początku wojny w Ukrainie. Pentagon poinformował, iż s ekretarz obrony USA Lloyd Austin odbył rozmowę ze Siergiejem Szojgu. Amerykanie poinformowali, iż padły jednoznaczne warunki. - Wezwano do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - podał Pentagon.
Ostatnia taka rozmowa odbyła się 18 lutego i po raz pierwszy od blisko trzech miesięcy amerykański sekretarz obrony skontaktował się ze Siergiejem Szojgu . Jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina nie mógł liczyć jednak na łagodne słowa.
O rozmowie na linii USA-Rosja poinformował Pentagon . Wiadomo, co Lloyd Austin powiedział Siergiejowi Szojgu. Przekaz ze strony Waszyngtonu jest jasny, a sam Kreml raczej nie będzie zadowolony z otrzymanego żądania.
Pierwsza taka rozmowa od 18 lutego: Siergiej Szojgu-Lloyd Austin
Rzecznik Pentagonu potwierdził, że Lloyd Austin sekretarz obrony USA rozmawiał telefonicznie ze Siergiejem Szojgu. Rosyjski odpowiednik amerykańskiego ministra po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie miał bezpośredni kontakt ze swoim odpowiednikiem zza oceanu .
Jakie słowa padły podczas rozmowy Waszyngton-Moskwa , do której doszło w piątek 13 maja? Pentagon nie pozostawia pola do niedopowiedzeń i ujawnia, jakie warunki postawił Rosji Lloyd Austin .
- Wezwano do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - podał John Kirby, rzecznik Pentagonu. Dodatkowo sekretarz obrony USA w czasie rozmowy ze Siergiejem Szojgu " podkreślił znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych " między Stanami Zjednoczonymi oraz Rosją.
Wcześniej to strona rosyjska nie chciała rozmowy
Ministrowie, którzy 13 maja 2022 r. wznowili swoje kontakty, ostatni raz rozmawiali niemal 3 miesiące temu. Wówczas - zgodnie z wiadomościami przekazywanymi wówczas przez Pentagon - Lloyd Austin wezwał Rosję poprzez Siergieja Szojgu do "deeskalacji, wycofania wojsk spod granic Ukrainy i dyplomatycznego rozwiązania".
Miało to miejsce 18 lutego, więc 6 dni przed zaatakowaniem przez Władimira Putina całego terenu Ukrainy , w tym Kijowa. Już w trakcie trwania wojny sekretarz obrony USA próbował nawiązać kontakt ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.
Siergiej Szojgu, o którego stanie zdrowia krążyły niepokojące plotki , nie był zainteresowany rozmową z szefem Pentagonu. Jeszcze 14 kwietnia John Kirby wskazywał, że kolejna próba dyskusji została przez Kreml odrzucona.
Rzecznik Pentagonu wskazywał wtedy, że to " strona rosyjska nie była zainteresowana rozmową ". Problem z porozumieniem się mieli również Walerij Gierasimow oraz gen. Mark Milley, czyli najwyżsi dowódcy wojskowi Rosji i USA.
USA ma stały kanał do kontaktu z Moskwą
Charakter trwającej wojny sprawił, iż Amerykanie zdecydowali się na jeszcze jeden niecodzienny krok. Na początku marca Pentagon poinformował, że zaczęło funkcjonować stałe połączenie telefoniczne z Moskwą . - Chcemy mieć możliwość bezpośredniej rozmowy na poziomie operacyjnym z rosyjskim ministerstwem obrony - mówił wówczas John Kirby.
Według oficjalnej narracji Waszyngtonu związane jest to z koniecznością zabezpieczenia się na wypadek "przekroczenia linii" . Dodatkowo ma to pomagać zmniejszać ryzyko "błędnych obliczeń" .
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Źródło: pap, natemat.pl