Goniec.pl Fakty Siergiej Ławrow stawia warunki ws. pokoju w Ukrainie. Lista żądań jest długa
Wikimedia/The Presidential Press and Information Office

Siergiej Ławrow stawia warunki ws. pokoju w Ukrainie. Lista żądań jest długa

30 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zabrał głos w sprawie negocjacji pokojowych z Ukrainą. Jak sam stwierdził, "nie idą one dobrze", ale są codziennie kontynuowane za pośrednictwem wideokonferencji. Polityk podał także ewentualne warunki, jakich spełnienia domaga się strona rosyjska, aby zatrzymać działania w Ukrainie.

Trwa ofensywa wojsk rosyjskich na Donbas. Jednocześnie obserwujemy niezwykłą brutalizację działań armii Władimira Putina i ponowny atak chociażby na Kijów . Trudno więc uwierzyć w zapewnienia Rosjan o chęci jakiegokolwiek porozumienia się z ukraińskimi władzami. Kreml jednak wciąż wodzi Zachód za nos, utrzymując, że chce pokoju i wysuwa kolejne, daleko idące żądania.

Ławrow stawia warunki ws. pokoju

W rozmowie z chińską agencją rządową Xinhua szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zadeklarował, że Rosja wciąż zainteresowana jest pokojowymi negocjacjami z Ukrainą. Przyznał jednak, że dotychczasowe rozmowy, które toczyć się mają codziennie w formie wideokonferencji, "nie idą dobrze".

Polityk, mówiąc o ewentualnym zakończeniu działań w Ukrainie, które nota bene popiera coraz mniej Rosjan , zarysował również krańcowe warunki, jakich spełnienia domaga się strona rosyjska, by móc wycofać swoje wojska z okupowanych terenów.

- Traktat pokojowy powinien określać takie elementy sytuacji po zakończeniu konfliktu, jak stała neutralność, niejądrowy, nieblokujący i zdemilitaryzowany status Ukrainy oraz gwarancje jej bezpieczeństwa. W programie rozmów znajdują się również kwestie denazyfikacji, uznania nowych realiów geopolitycznych, zniesienia sankcji, statusu języka rosyjskiego i inne - powiedział.

Warunki te nie sposób komentować, gdyż wynika z nich, że Rosjanie bardziej niż porozumieć się z Ukrainą, chcą ją sobie podporządkować. Nie wiadomo dokładnie, co oznaczać miałby np. zdemilitaryzowany status, wszak Ukraina nie jest członkiem żadnego bloku militarnego już dzisiaj. Podobne wątpliwości można mieć co do postulatu denazyfiakcji.

Rozmowy pokojowe zagrożone?

- Jako jeden z możliwych wariantów przewiduje się utworzenie instytucji państw gwarantów, wśród których w pierwszej kolejności znajdą się stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym Rosja i Chiny. Opowiadamy się za kontynuowaniem negocjacji, chociaż nie przebiegają one pomyślnie - oświadczył Ławrow.

Warto zaznaczyć, że ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski wciąż naciska na zachodnie kraje, by te wprowadziły jeszcze bardziej surowe sankcje na Rosję i odrzuca możliwość, że staną się one częścią negocjacji.

Ponadto, Kijów wciąż stoi na stanowisku, że rozmowy pokojowe mogą zostać zerwane z uwagi na krwawe walki toczące się na wschodzie kraju. Już w ubiegłym tygodniu Zełenski oświadczył, że jeśli wojska rosyjskie zdecydują się na zlikwidowanie obrońców Mariupola i zorganizują "pseudoreferenda" w "pseudorepublikach", to Ukraina wycofa się z wszelkich procesów negocjacyjnych .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: onet.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport