Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Senat odrzucił ustawę "lex TVN". Jarosław Kaczyński posłuży się Krajową Radą Radiofonii i Telewizji?
Irmina Jach
Irmina Jach 20.09.2021 17:03

Senat odrzucił ustawę "lex TVN". Jarosław Kaczyński posłuży się Krajową Radą Radiofonii i Telewizji?

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Niedawno Senat odrzucił ustawę "lex TVN".  Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość nie uzyska w Sejmie większości głosów za odrzuceniem senackiego weta, projekt przepadnie. Dziennikarze Gazety Wyborczej twierdzą, że Jarosław Kaczyński może zwrócić się z prośbą o pomoc w tej sprawie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Wciąż ważą się losy ustawy "lex TVN". Projekt został odrzucony przez Senat. Może zawetować go także Andrzej Duda. Prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Wirtualna Polska dotarła do osób z jego otoczenia, które twierdzą, że sprzeciw jest poważnie rozważany.

Jarosław Kaczyński ma plan awaryjny?

Istnieje ryzyko, że Prawo i Sprawiedliwość nie uzyska w Sejmie większości głosów za odrzuceniem senackiego weta. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Jarosław Kaczyński może mieć jednak nowy plan, który uderzy w krytyczną wobec rządu stację.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości może w tym celu posłużyć się Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Według doniesień dziennikarzy wicepremier ma także starać się namówić Andrzeja Dudę do podpisania ustawy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Dzięki pomocy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jarosław Kaczyński mógłby zmusić amerykańską spółkę Discovery do sprzedaży części udziałów grupy polskiemu podmiotowi. Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają nadzieję, że nabywcą byłby polski podmiot biznesowy.

- I będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie tak jak z Polską Press, że można to było odkupić, ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - mówił w lipcu Marek Suski.

"Lex TVN" jednak przejdzie?

Portal Wirtualne Media utrzymuje z kolei, że aby wymusić na Amerykanach sprzedaż części udziałów grupy TVN, przewodniczący KRRiT miałby powołać się na artykuł 10. ustawy medialnej. Mówi on o tym, że "przewodniczący Krajowej Rady może wezwać dostawcę usługi medialnej do zaniechania działań w zakresie dostarczania usług medialnych, jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady lub warunki koncesji. Przewodniczący Krajowej Rady na podstawie uchwały Rady może wydać decyzję nakazującą zaniechanie przez dostawcę usługi medialnej działań".

- Z naszych informacji wynika, że szef KRRiT dałby TVN Grupie Discovery czas na zmiany w strukturze właścicielskiej. Jeśli Amerykanie nie odsprzedaliby większościowego pakietu akcji, to ich kolejne kanały naziemne mogłyby tracić koncesje. [...] Tym samym bez podpisu prezydenta zrealizowane zostałyby założenia "lex TVN'" - donoszą dziennikarze.

Przypominamy, że na najbliższy wtorek zaplanowane zostało głosowanie nad koncesją dla TVN24, która kończy się 26 września. W sprawie wciąż panuje impas. Aby podjąć uchwałę potrzeba czterech z pięciu głosów członków rady. Wynik taki nie występuje jednak ani w przypadku zgody na przedłużenie koncesji, ani przeciw.

"Lex TVN" to nowelizacja dotychczas obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji. Zakłada ona między innymi zakaz sprawowania pośredniej lub bezpośredniej kontroli nad stacjami koncesjonowanymi w Polsce przez podmioty nieobjęte przez Europejski Obszar Gospodarczy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Wirtualna Polska/Gazeta Wyborcza