Sanepid wycofuje olej z nasion gorczycy marki Grapoila
Olej z gorczycy pozyskiwany jest z nasion tej samej rośliny, z której wytwarza się musztardę. Od czasów starożytnych nasiona były wykorzystywane w celach leczniczych i kosmetycznych. W kulturach Wschodu po olej chętnie sięgają najbardziej uzdolnione kucharki, co może dziwić Europejczyków.
Sanepid wycofuje ze sklepów olej
Olejek gorczycowy polecany jest jako środek odkażający o silnym potencjale antybakteryjnym, a także lek na stany zapalne i związane z nimi bóle oraz stany podgorączkowe. Płyn ma nieco gorzkawy smak, który zawdzięcza obecności izotiocyjaninu allilu, związku, który występuje również w chrzanie, rzodkiewkach i wasabi.
Właściwości oleju gorczycowego wynikają z jego profilu tłuszczowego. W 60 procentach składa się z kwasów tłuszczowych nienasyconych. Choć produkt ma niewątpliwe zalety, niektórzy badacze zastanawiają się nad bezpieczeństwem związku, który jest w nim obecny - chodzi o kwas erukowy.
Badania na zwierzętach wykazały, że kwas wykazuje toksyczność, przez co uszkadza mięsień sercowy i powoduje stłuszczenie narządów miąższowych. Blokuje on także w sercu mitochondrialny system enzymatyczny utleniania kwasów tłuszczowych. Nie oznacza to jednak, że jest niebezpieczny dla ludzi. Jego obecność w produktach jest ściśle regulowana.
W czwartek 15 kwietnia sanepid poinformował, że w przypadku oleju gorczycowego marki Grapoila, po który chętnie sięgają miłośnicy zdrowego trybu życia, wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kwasu erukowego .
W ocenie ryzyka eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny przekazali, że poziom zanieczyszczenia produktu należy uznać za niebezpieczny dla zdrowia konsumentów . Szczegóły dotyczące towaru:
-
Produkt: Olej z nasion gorczycy, tłoczony na zimno, 100%, 250 ml
-
Wyprodukowano dla: FSF OLEJ Sp. z o.o., ul. Przemysłowa 15, 40-020 Katowice
-
Numer partii: MUMD28052
-
Data minimalnej trwałości : 02.10.2021
-
Kraj pochodzenia: **Węgry
**
Przedsiębiorcy i organy urzędowej kontroli rozpoczęły proces wycofania powyższego produktu z rynku . Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje działania, które są podejmowane przez producenta oleju, firmę FSF Olej Sp. z o.o.
Osoby, które zakupiły zanieczyszczony produkt, pod żadnym pozorem nie powinny go spożywać. Dobrym pomysłem będzie zwrócenie go do sklepu lub wyrzucenie do kosza.
Źródło zdjęcia: Główny Inspektorat Sanitarny
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: