Samotni do 760 zł, a małżeństwa do 1540 zł. Skarbówka nie będzie miała nic do powiedzenia przy tej uldze
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że rozliczając się ze swoich dochodów można skorzystać z wielu ulg. Stosując odliczenia zwiększamy zwrot podatku od fiskusa lub płacimy mniej. Chyba jedną z najprostszych do zastosowania ulg jest ta, w ramach której rozliczymy usługę wykorzystywaną przez nas na pewno każdego dnia. Poniżej wyjaśniamy, jak to zrobić.
Mija termin złożenia deklaracji PIT
Wraz z końcem kwietnia minie termin złożenia do odpowiedniego urzędu skarbowego dokumentów: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Warto pamiętać, że cały proces możemy przeprowadzić on-line. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl i skorzystać tam z usługi Twój e-PIT. W systemie znajdziemy wypełnione już zeznanie podatkowe, które należy zweryfikować.
Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku (w formie osobistej bądź elektronicznie), wówczas system automatycznie zaakceptuje zeznanie. Warto jednak samemu zajrzeć do usługi Twój e-PIT, ponieważ możemy w niej dodać do naszego rozliczenia odpowiednie ulgi.
Jakie ulgi można odliczyć od podatku?
Według badania “Co Polacy wiedzą o podatkach ?” przeprowadzonego w 2023 roku przez pracownie SW Reaserch na zlecenie e-pity.pl, co piąty Polak deklaruje, że jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń, jednocześnie realizacja w tym temacie wciąż pozostawia wiele do życzenia. Wyniki raportu sugerują, że polscy podatnicy nie są dostatecznie wyedukowani w ich zakresie, by najkorzystniej rozliczać swoje podatki.
Prawo podatkowe nie tylko nakłada na nas obowiązki, ale również przewiduje różnego rodzaju preferencje. Należy pamiętać, że ulgi i odliczenia to nasz przywilej, dzięki któremu możemy zapłacić niższy podatek, a nawet otrzymać jego zwrot. Świadomość zasad i przywilejów podatkowych nie tylko
pozwala prawidłowo wypełniać nasze zobowiązania wobec państwa, ale również daje wiedzę dotyczącą konkretnych ulg, dzięki którym możemy obniżyć swój podatek. Warto zatem bardziej szczegółowo zapoznać się z przepisami podatkowymi, zwłaszcza w zakresie podatków, które dotyczą nas bezpośrednio, gdyż wiedza ta może zaprocentować i przełożyć się bezpośrednio na nasz budżet - dodaje Monika Piątkowska, doradca podatkowy e-pity.pl.
Warto zatem wiedzieć, że istnieją ulgi, które mogą znacząco odciążyć nasz portfel. Jedna z nich jest dość popularna, jednak wciąż niewiele osób z niej korzysta.
Niewielu Polaków korzysta z tej ulgi
Dostęp do internetu w obecnych czasach jest powszechny i korzystają z niego ludzie w każdym wieku. Aby korzystać z sieci należy oczywiście płacić, często niemałe pieniądze. Warto zatem wiedzieć, że każdy polski podatnik ma prawo do odliczenia w pit pokaźnej sumy pieniędzy za internet. Ile zatem można zyskać? Górny limit wynosi 760 złotych w skali całego roku na osobę. Trzeba też zaznaczyć, że jeśli małżonkowie ponoszą oddzielne koszta użytkowania sieci internetowej, to mogą również oddzielnie skorzystać z ulgi. W takim przypadku ich łączny zysk może sięgnąć 1520 złotych.
Ulga za internet przysługuje osobom, które opłacają dostęp do sieci oraz są w stanie wykazać rachunki dokumentujące taką transakcję. Ważne jest, by na stosownym rachunku bądź fakturze została wyszczególniona kwota opłat za medium.
Jeżeli posiadasz fakturę lub rachunek, a dokumenty te nie zawierają informacji, że faktura (rachunek) zostały zapłacone, to powinieneś posiadać dokument potwierdzający dokonanie zapłaty np.: potwierdzenie przelewu bankowego (również poprzez Internet), dowód wpłaty, przekaz pocztowy - czytamy na stronie podatki.gov.pl.
ZOBACZ: ZUS zmienia termin wypłaty 13. emerytury. Niektórzy seniorzy wcale jej nie dostaną
Pamiętajmy jednak, że przy rozliczaniu PIT z ulgi internetowej można skorzystać tylko dwa razy i wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach. Zatem, osoba samotna może maksymalnie uzyskać 1520 złotych, a małżonkowie - 3040 złotych. W ramach ulgi można odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki za używanie internetu , niezależnie od miejsca oraz formy korzystania (np. w domu - łącze stałe, bezprzewodowe, w tym za pomocą urządzeń mobilnych).
Limit nie przechodzi na następny rok, co oznacza, że wydatek poniesiony w danym roku i nie odliczony z powodu braku dochodu, nie może być odliczony w roku następnym - informuje rząd.
Ulgę odliczamy w zeznaniu podatkowym od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej lub przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dlatego, aby skorzystać z odliczenia w PIT, wydatek z tytułu użytkowania internetu nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Nie może być także odliczany od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Wydatek z tytułu korzystania z internetu nie powinien był również zostać zwrócony w żadnej formie, jeśli odliczenia dokonujemy od dochodu, opodatkowanego na zasadach odgórnych.