Rząd podjął decyzję o umocnieniach na granicy z Białorusią
Oficjalnie poinformowano, że rząd podjął decyzję w kwestii budowy specjalnych zabezpieczeń na granicy polsko-białoruskiej. - Projekt, który trafi teraz do Sejmu zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - przekazał minister Mariusz Kamiński.
We wtorek Polacy dowiedzieli się, że rząd Mateusza Morawieckiego przychylił się do działań mających uszczelnić polską granicę . Poinformował o tym szef MSWiA.
- Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej , zgłoszony przez MSWiA - przekazał we wtorek wieczorem Mariusz Kamiński.
Rząd zdecydował: a granicy powstanie specjalna zapora
Specjalne zabezpieczenia, w tym te wykrywające ruch, to kolejna próba zakończenia kryzysu migracyjnego przy granicy z Białorusią. To nie pierwsza budowla, jaką stawiać będzie rząd.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Wcześniej polskie władze chcąc ograniczyć liczbę nielegalnych prób dostania się do Polski, stworzyły w pasie przygranicznym wysoki płot z drutem kolczastym . Straż graniczna prezentowała nawet zdjęcia zrobione przez lotniczy patrol, gdzie widać obóz uchodźców znajdujący się za siatką (więcej na ten temat przeczytasz > tutaj <).
Nie przekazano jeszcze informacji na temat kosztów budowy specjalnej zapory zapowiedzianej we wtorek wieczorem przez ministra Mariusza Kamińskiego . Szef MSWiA nie ukrywa jednak, że decyzja rządu o konieczności jej budowy była konieczna.
Potrzeba jest pilna
O tym, że polska granica potrzebuje kolejnej budowli ograniczającej nielegalną migrację, mówił już tydzień temu prezes PiS Jarosław Kaczyński (więcej na temat tego wydarzenia dowiesz się > tutaj <).
W podobnym tonie do wicepremiera ds. bezpieczeństwa wypowiada się Mariusz Kamiński. - Liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje - stwierdził minister w komentarzu dla PAP.
- W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - dodaje szef MSWiA.
Zwraca uwagę również na inne kraje, które zdecydowały się na to rozwiązanie. Polityk przekazał, że dowody wskazują, że specjalistyczna zapora została już sprawdzona w innych miejscach z problemami migracyjnymi i zdała test.
Projekt trafił do Sejmu
Teraz przyjętym przez rząd projektem ustawy zajmie się Sejm. - Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu - podkreślił minister Kamiński.
Kiedy rozpocznie się budowa? Już dzień po tym, jak projekt rządowej ustawy uzyska poparcie Sejmu , wejdzie ona w życie. Gabinet Mateusza Morawieckiego zdecydował się na taki zapis "z e względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej".
Formalnym inwestorem zapory z urządzeniami do detekcji ruchu zostanie Komendant Główny Straży Granicznej. Otrzyma on jednak prawo do tego, by powołania specjalnego pełnomocnika nadzorującego projekt.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Monika Olejnik przerwała "Kropkę nad i". Usłyszała głosy z reżyserki
-
Mariusz Błaszczak podpisał decyzję zwiększającą liczbę patrolujących żołnierzy na granicy
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: onet.pl