Goniec.pl Wiadomości Przesuszenie skóry może być objawem Hashimoto
Freepik/freepik

Przesuszenie skóry może być objawem Hashimoto

6 maja 2021
Autor tekstu: Irmina Jach

Choroba Hashimoto wywołuje przewlekły stan zapalny, którego przyczyny nie są obecnie zbyt dobrze poznane. Badacze wskazują, że duże znaczenie mogą mieć predyspozycje genetyczne oraz styl życia . Schorzenie prowadzi do stopniowego niszczenia gruczołu tarczycy i spadku produkowanych przez nią hormonów, co prowadzi do kolejnych zaburzeń.

Hashimoto może objawiać się suchą skórą

Hashimoto zwykle przebiega bezobjawowo . Niepokojące symptomy ujawniają się zwykle po latach, gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia tkanki tarczycowej. Wśród objawów, które powinny skłonić do wykonania badań, wskazuje się wzmożoną senność i chroniczne zmęczenie, marznięcie, nadmierne wypadanie włosów i przesuszenia skóry.

Sygnałem alarmowym są także kruchość paznokci, problemy z pamięcią i koncentracją, zaburzenia cyklu miesiączkowego, problemy z zajściem w ciążę, niskie ciśnienie krwi, przyrost masy ciała oraz obrzęki. Leczenie skupia się głównie na niwelowaniu skutków choroby związanych z niedoczynnością lub rzadziej z nadczynnością tarczycy .

Hashimoto jest chorobą nieuleczalną . Rozpoznaje się ją na podstawie wielu badań - w tym badań hormonów tarczycy. Duże znaczenie mają badania wykonywane z surowicy krwi. Ważna jest także diagnostyka obrazowa w postaci USG tarczycy, które wychwyci nawet najbardziej subtelne zmiany.

Interpretacja wyników badań laboratoryjnych powinna opierać na wartościach referencyjnych podanych przez laboratorium. Tylko w ten sposób można potwierdzić bądź wykluczyć schorzenie. W przypadku chorób tarczycy ważna jest analiza całościowa, dlatego powinien dokonać jej wykwalifikowany lekarz.

Specjalistyczna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nierzadko na początku stosuje się leki przeciwzapalne. Później endokrynolog może zalecić przyjmowanie hormonu tarczycowego, lewotyroksyny. Lek jest na ogół dobrze tolerowany, a dzięki niemu organizm może funkcjonować normalnie.

Nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych problemów . Chorzy skarżą się na kłopoty kardiologiczne, nadwagę, nadmiar cholesterolu, obniżoną aktywność fizyczna i intelektualną, lęki, wahania nastoju, a nawet stany depresyjne.

Choroba Hashimoto nierozerwalnie łączy się z psychiką.  Badania dowodzą, że osoby, które borykają się z dużym stresem, chorują częściej. Jeśli depresja czy nadmierna pobudliwość utrzymują się pomimo przyjmowania hormonów, wizyta u psychologa może okazać się niezbędna.

Istotną rolę w procesie leczenia pełni odpowiednia dieta . W jadłospisie chorego powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, białko, dobre węglowodany i goitrogeny. Odradza się spożywanie gotowych wędlin, soi, glutenu, ryżu, kukurydzy, pomidorów, a także picia herbaty i alkoholu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of newsroom Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport