Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Prawo spadkowe i testamenty. Wystarczy jeden błąd, by pieniądze przepadły
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 20.02.2023 16:11

Prawo spadkowe i testamenty. Wystarczy jeden błąd, by pieniądze przepadły

cmentarz
Iberion

Śmierć bliskiego członka rodziny nigdy nie jest łatwym przeżyciem. Pogrążeni w żałobie z trudem radzimy sobie z załatwieniem formalności pogrzebowych, a za rogiem już czają się kolejne biurokratyczne obowiązki. Na te powinni przygotować się przede wszystkim ci, którzy są beneficjentami pozostawionego po zmarłym spadku. Wystarczy jeden fałszywy ruch, a darowane nam pieniądze przepadną bez możliwości ich odzyskania.

Testament - to należy wiedzieć

Sam testament to nic innego, jak forma rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci. Ta wiedza nie wystarczy jednak do tego, by bezpiecznie przekazać zgromadzone pieniądze i dobra wybranym osobom, a tym bardziej do tego, by zostać spadkobiercą.

Przede wszystkim, chcąc pozostawić coś po sobie potomnym, warto wiedzieć choćby tyle, że wspomniany przez nas dokument dzieli się na różne rodzaje i typy. W Polsce wyróżnia się np. testamenty ogóle i szczególne. W zależności od tego, jaki wybierzemy, zależy m.in. to, czy będzie on musiał być sporządzony samodzielnie, czy też w obecności notariusza. Inaczej może on zostać uznany za nieważny.

Nie żyje uczestniczka "Kuchennych rewolucji". Magda Gessler znała ją już wiele lat

Testamenty ogólne - własnoręczne, notarialne i allograficzne

Jeśli chodzi o testamenty ogólne, wśród nich wyróżniamy dokumenty własnoręczne, notarialne i allograficzne. Te pierwsze muszą być koniecznie w całości napisane odręcznie przez spadkodawcę i zawierać wszelkie wymagane informacje, takie jak wyznaczenie spadkobierców oraz określenie, jaka część naszego majątku ma zostać im przydzielona.

Testamenty notarialne natomiast, jak sama nazwa wskazuje, muszą powstawać w obecności notariusza, który potwierdza tożsamość spadkodawcy i jego ostatnią wolę. Ostateczna forma dokumentu ma formę aktu notarialnego.

Ostatni już typ testamentu ogólnego, czyli testament allograficzny, może być sporządzony w formie ustnej w obecności dwóch świadków. Mogą to być: wójt, starosta, prezydent miasta, burmistrz, marszałek województwa, sekretarz powiatu lub gminy, czy też kierownik USC.

Po wszystkim następuje spisanie protokołu z datą i podpisem spadkodawcy, któremu później, także w obecności świadków, odczytuje się jego zapisy.

Co istotne, ze sporządzenia tej odmiany testamentu są wyłączone osoby głuche oraz nieme. Jeżeli sam spadkodawca nie ma możliwości podpisania protokołu, trzeba to zaznaczyć w tym dokumencie ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

Testamenty szczególne - ustne, podróżne i wojskowe

Przechodząc do testamentów szczególnych, wśród nich znajdziemy testamenty ustne, podróżne i wojskowe. Pierwszy typ może być sporządzony w momencie, gdy istnieje obawa nagłej śmierci spadkodawcy lub gdy pojawiają się szczególne okoliczności powodujące, że zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Aby był on ważny, należy sporządzić go w obecności co najmniej trzech świadków i poświadczyć spisaniem oświadczenia spadkodawcy przez jednego ze świadków lub osobę trzecią przed upływem roku od jego złożenia.

Dokument taki musi zawierać informacje dot. miejsca i daty sporządzenia i być sygnowany przez spadkodawcę oraz co najmniej dwóch świadków. Gdy treść testamentu ustnego nie zostanie stwierdzona w opisany sposób, można ją potwierdzić w ciągu 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem.

Testament podróżny przeznaczony jest zaś dla tych, którzy znajdują się na polskim statku powietrznym lub morskim. Konieczne jest przy tym, aby sporządzić go w obecności dowódcy statku lub jego zastępcy oraz dwóch świadków. Musi on też posiadać datę spisania i zostać odczytany na głos. Jeśli składający oświadczenie nie może sygnować dokumentu, powinien umieścić na nim uzasadnienie wraz z podaniem przyczyny. Niemożność spisania testamentu na papierze można rozwiązać stosując formę ustną.

Ostatni typ, testament wojskowy, może być sporządzony wyłącznie w czasie mobilizacji, wojny lub przebywania w niewoli przez członków służb pomocniczych i inne osoby wykonujące świadczenia osobiste na rzecz Sił Zbrojnych, a także: żołnierzy Sił Zbrojnych pełniących czynną służbę wojskową, pracowników cywilnych zatrudnionych w Siłach Zbrojnych oraz osoby cywilne towarzyszące Siłom Zbrojnym (m.in. duszpasterzy czy służbę zdrowia).

Kto może być świadkiem testamentu?

Sporządzając testament, ważne, by zdawać sobie również sprawę z tego, iż nie każdy może być jego świadkiem. Wyłączeni z tego prawa są np. skazani prawomocnie wyrokiem sądowym za fałszywe zeznania i nie w pełni zdolni do czynności prawnych. Ponadto, testament będzie nieważny, jeśli za świadka weźmie się osobę głuchą, niemą, niewidomą, niepotrafiącą czytać, pisać lub niewładającą językiem, w którym spadkodawca sporządza dokument.

To jednak nie wszystko, bo świadkiem nie może być również żadna osoba, dla której testament w jakikolwiek sposób przewiduje korzyść, małżonek, krewny, spowinowacony pierwszego lub drugiego stopnia oraz pozostający ze spadkodawcą w stosunku przysposobienia.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: interia.pl