Potężne burze nad Polską. Blisko 70 interwencji straży w woj. opolskim, zalane piwnice i mieszkania
Wtorku, 28 czerwca br., nie będzie można zaliczyć do pogodowo spokojnych. Od rana w całym kraju jest duszno i gorąco, a to nie koniec wzrostu temperatur. Poza alertami ostrzegającymi przed zgubnym wpływem upałów należy wziąć pod uwagę także duże ryzyko wystąpienia gwałtownych burz. O sile nawałnic przekonali się już mieszkańcy Opolszczyzny, którzy muszą wypompowywać wodę z zalanych piwnic i lokali.
Jak informowaliśmy , dziś pogoda znów daje się nam wszystkim we znaki. Synoptycy od wczesnego ranka ostrzegają przed kolejną falą afrykańskich żarów, a także dużym prawdopodobieństwem, że w wielu regionach zagrzmi i spadnie ulewny deszcz.
Taka aura jest niezwykle groźna dla ludzi, bo zbyt długie przebywanie na słońcu i nieodpowiedni poziom nawodnienia mogą skutkować problemami ze zdrowiem. Jeśli zaś chodzi o gwałtowne burze, te mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla tych, którzy w porę nie schowają się w bezpieczne miejsce.
Nawałnice nad Opolszczyzną. Zalane piwnice, ulice i mieszkania
Fakt nadciągających burzowych frontów powinien uruchomić czerwoną lampkę nie tylko w nas samych, ale także służbach, które w takie dni jak dzisiejszy, mają ręce pełne roboty. Chwili wytchnienia nie zaznali strażacy z Opolszczyzny, wyjeżdżający do interwencji blisko 70 razy jeszcze przed godziną 10:00. Nad regionem przetoczyły się wówczas gwałtowne nawałnice, które skutkowały zalaniem piwnic, mieszkań i ulic.
Najgorsza sytuacja była w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim i strzeleckim. W domu w Raszowej ogniem zajęło się poddasze, w które uderzył piorun. Całe szczęście, nie ma osób poszkodowanych.
Z kolei nad Głubczycami doszło do potężnego oberwania chmury. Dyżurny tamtejszej jednostki Państwowej Straży Pożarnej poinformował o 25 zalanych piwnicach. Jeden z piorunów uszkodził budynek Policji, odcinając prąd. Choć nie ma mowy o większych stratach, na ulicach wciąż widać skutki licznych podtopień. Studzienki kanalizacyjne nie radzą sobie z odprowadzaniem wody i wybijają.
IMGW zapowiada dalsze burze
To nie koniec wytężonej pracy służb na ten dzień. Burze zbliżają się nad Dolny Śląsk, a w 10 powiatach (dzierżoniowski, jaworski, kamiennogórski, kłodzki, strzeliński, świdnicki, Wałbrzych, wałbrzyski, ząbkowicki i złotoryjski) obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.
- Sumy (opadów) mogą wynieść od 40 do 50 mm. Do tej pory najwięcej deszczu spadło w Rębiszowie (36 mm), a wzrost stanu wody zanotowaliśmy na Kwisie - przekazało dla południowo-zachodniej części woj. dolnośląskiego IMGW.
Grzmienia i opadów mogą doświadczyć także osoby zamieszkujące tereny w pasie od Warmii i Mazur po Małopolskę i wschodnie Podkarpacie.
Burze nie dadzą nam spokoju do wieczora. Po względnie spokojnej i pogodnej nocy powrócą rankiem na Zachodzie. Towarzyszyć im będzie wiatr do 65 km/h, intensywny deszcz, a później także mgły i zamglenia ograniczające widzialność do 1000 m.
Nadciąga burza? Zostań w domu i pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
Jeśli nie musimy, w czasie burz nie opuszczajmy domów. Dzięki temu do minimum ograniczymy niebezpieczeństwo zagrażające naszemu zdrowiu i życiu. Jeśli obowiązki obligują nas do wyjścia, unikajmy pozostawania na otwartej przestrzeni, nie stawajmy pod drzewami, słupami energetycznymi i innymi metalowymi konstrukcjami .
Najbezpieczniejszym miejscem w terenie są wszelakie zagłębienia (np. rowy) i przestrzeń pod mocnymi konstrukcjami (np. mostami) . Choć pogoda zachęca do kąpieli w wodzie, gdy nadciąga nawałnica, opuśćmy akweny.
Dla własnego dobra nie używajmy także sprzętu elektronicznego. Telefony komórkowe należy bezzwłocznie wyłączyć i pod żadnym pozorem nie wolno dotykać metalowych przedmiotów.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Prezydent Andrzej Duda podjął kontrowersyjną decyzję. Ułaskawił znaną przestępczynię
-
Tragedia nad jeziorem w Marianowie. Podczas imprezy nad jeziorem zginął młody mężczyzna
-
W 2023 roku emerytury i renty pójdą znacząco w górę. Sprawdź, ile zyskasz na waloryzacji
Źródło: RMF FM, TVN24