Kazimierz Dolny: Ulewa odsłoniła grób dziecka na Górze Trzech Krzyży
Służby miejskie oraz wojewódzkie zostały zawiadomione o szczątkach dziecka, które zostały odnalezione na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzy Dolnym. Szkielet został odsłonięty podczas ulew, które przeszły nad miastem w ciągu ostatnich dni. Odkrycia dokonano w piątek 2 lipca. Specjaliści prowadzą czynności, które mają określić jego charakter.
O odkryciu szczątków dziecka zawiadomiono w piątek policję, Urząd Miasta oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie . Na terenie najpopularniejszego punktu widokowego w Kazimierzy Dolnym doszło do odsłonięcia fragmentów czaszki i pozostałych elementów szkieletu.
Po dokonaniu odkrycia szczątków dziecka na miejscu zaczęli pracować specjaliści, którzy dokonali oględzin miejsca, by określić charakter odkrycia. W trakcie prowadzonych czynności eksperci odsłonili cały szkielet. Według źródeł historycznych na pozostałości po ciałach natrafiano na Górze Trzech Krzyży już w XIX wieku.
Nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą szczątki dziecka
Zdjęcia szczątków dziecka zostały opublikowane na Facebooku Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zgodnie z przekazanymi informacjami szkielet były przykryty jedynie warstwą gruntu i nie odnaleziono śladów wkopu grobowego.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Specjaliści, którzy pracowali pod nadzorem pracowników Urzędu Miasta, odsłonili niewielkie szczątki. Głębokość, na jakiej się znajdowały, nie była duża. Prawdopodobnie zostały przemieszczone w wyniku podmycia przez wody opadowe . W okolicy nie odnaleziono podobnych śladów, jak przekazał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Szczątki dziecka nie są wyjątkiem
Może się okazać, że odnalezione szczątki dziecka to nie koniec odkryć. Według ekspertów już w 1852 roku na terenie Góry Trzech Krzyży odnajdowano ludzkie ślady. Szkielet odkryto podczas ustawiania znajdujących się tam dzisiaj krucyfiksów . Pracujący na miejscu specjaliści wciąż jednak nie wiedzą, z jakiego okresu pochodzą ślady znalezione w piątek 2 lipca.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaznaczył, że zapisy odnalezione w księgach miejskich mogą wskazywać na to, że wzgórze od wielu lat było miejscem, w którym chowano zmarłych. To oznacza, że w przyszłości może jeszcze dochodzić do podobnych odkryć – szczególnie po tak obfitych ulewach.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: o2.pl; Facebook