Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Popielec w Walentynki. Kościół komentuje
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 14.02.2024 13:43

Popielec w Walentynki. Kościół komentuje

środa popielcowa
East News/Wojciech Olkusnik

Środa Popielcowa to dzień, w którym rozpoczyna się w Kościele Katolickim 40-dniowy okres Wielkiego Postu. W tym roku Popielec nałożył się na dzień zakochanych. W kościołach odprawiane są msze, na których głowy wiernych posypuje się popiołem, co symbolizuje pokutowanie za grzechy.
 

Biskup Suchodolski o Środzie Popielcowej

Środa Popielcowa to wstęp do największej chrześcijańskiej uroczystości, jaką jest Wielkanoc. Święto, w którym celebruje się mękę, śmierć oraz Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jakie znaczenie ma dla wiernych Środa Popielcowa, wyjaśnił dla PAP biskup Grzegorz Suchodolski, przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. 

Ten czas nawiązuje do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez szatana. Dla wiernych jest on wezwaniem do nawrócenia, czyli do przemiany swojego życia oraz zmierzenia się z tym, co niszczy ich relację z Bogiem czy oddala od Niego" -tłumaczy bp Grzegorz Suchodolski w rozmowie z PAP

Biskup wyjaśnił, że nawrócenie to odkrycie, że Bóg kocha człowieka i pragnie jego szczęścia, ale to  też zmiana perspektywy patrzenia na rzeczywistość (Boga, siebie i drugiego człowieka).

Tego dnia podczas liturgii w Kościele Katolickim, wierni biorą udział w obrzędzie posypania głów popiołem. To symbol podjęcia gotowości do nawrócenia. W trakcie obrzędu Ksiądz wypowiada słowa "pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz", a także "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię"

Gwiazda "Złotopolskich" zmarła w walentynki. Spotkała ją tragedia

Wstrzemięźliwość w Środę Popielcową

Mimo, że jest to dzień o charakterze pokutnym, to Kościół nie wprowadził obowiązku uczestniczenia w mszy św. w Środę Popielcową. Zgodnie z kanonami Kodeksu prawa kanonicznego, w Środę Popielcową wierni powinni wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Obowiązuje również post ścisły, czyli trzy posiłki dziennie, z czego jeden do syta. Prawo o wstrzemięźliwości dotyczy wiernych powyżej 14 roku życia, natomiast postu ścisłego powinny przestrzegać osoby pełnoletnie aż do rozpoczęcia 60 roku życia. 

Post pozwala człowiekowi zatrzymać się i zobaczyć, na ile potrafi on zapanować nad swoim ciałem, nad pożądaniami, zachciankami, emocjami, a więc na ile w życiu jestem zniewolony tym, co zmysłowe, co może narzuca mi otoczenie, kultura, w której funkcjonuję" - powiedział bp Suchodolski.

Biskup zwrócił szczególną uwagę na trzy praktyki, które w Kościele katolickim "powinny zawsze iść razem", są to modlitwa, post oraz jałmużna. 

Jeśli czas spędzony z Bogiem nie przekłada się na nasz stosunek do drugiego człowieka, to warto podjąć refleksję, na ile ta modlitwa jest autentyczna? Czy nie jest ona jedynie budowaniem doskonałości w naszych własnych oczach?" - zwrócił uwagę biskup.

Środa Popielcowa a walentynki

Warto zwrócić uwagę, że w całym okresie Wielkiego Postu w Kościele katolickim przeważał będzie fioletowy kolor, jako symbol pokuty. Biskup Suchodolski wyjaśnia, że Kościół dzisiaj zupełnie inaczej podchodzi do pokuty, niż miało to miejsce w wiele, wiele lat temu.

Kościół nie nakłada dziś na grzesznika takich praktyk pokutnych, jak w średniowieczu, kiedy biczowano się, noszono włosiennicę czy pieszo pielgrzymowano do odległych sanktuariów. Nie zmienia to jednak faktu, że grzech domaga się pokuty, jakiejś ekspiacji, nawet tak symbolicznej jak post" - zaznaczył bp Suchodolski.

Biskup odniósł się do przypadających w dniu Środy Popielcowej walentynek, stwierdzając, że "wiara nie wyklucza pamięci o tych, których kochamy". Zwrócił też uwagę, by w tym dniu zrezygnować z egoizmu na rzecz dostrzeżenia potrzeb drugiej osoby. 

Biorąc pod uwagę reguły postu, warto zastanowić się, w jaki sposób dać wyraz naszej miłości wybranej osobie" - powiedział 

Kościół katolicy zachęca do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które organizowane są dla dzieci ze szkół, młodzieży ale również i dla dorosłych.