Pomoc medyczna w czasie Wszystkich Świętych
W okresie świątecznym nadal można zgłaszać się po pomoc medyczną. Do dyspozycji każdego, kto poczuje się gorzej, pozostają specjalne punkty. W razie dużego zagrożenia zdrowia lub życia można skorzystać również ze Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.
W trosce o bezpieczeństwo Polaków NFZ opublikował krótki wykaz miejsc, do których można udać się w razie pogorszenia stanu zdrowia. Dodatkowo przypomina o przestrzeganiu zasad reżimu sanitarnego.
Gdzie zgłosić się po pomoc w okresie świątecznym?
Mimo świąt Polacy nadal mogą korzystać z pomocy medycznej. Za udzielanie wsparcia wieczorami i w nocy odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Punkty są czynne od poniedziałku do piątku, w weekendy i święta między 18:00 a 8:00 rano.
Konsultacja może przybrać różną formę. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta. Do dyspozycji zainteresowanych są przede wszystkim wizyty stacjonarne w gabinecie lekarskim.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Dodatkowo można skorzystać z teleporady . W wyjątkowych sytuacjach można poprosić o wizytę lekarza w domu chorego . Jeżeli specjalista stwierdzi, że istnieje ryzyko pojawienia się zakażenia koronarwirusem, to może skierować pacjenta na test pod kątem patogenu.
Jak zgłosić się po pomoc? Poza godzinami pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli w nocy, weekendy i święta, należy korzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu . W tym celu należy zadzwonić pod bezpłatny numer 800 137 200 lub wypełnić formularz internetowy.
W sytuacjach, które zagrażają zdrowiu lub życiu, pomoc świadczą także izby przyjęć. Szpitalne Oddziały Ratunkowe również są otwarte. Cały czas działają numery ratunkowe (999, 112).
Chorujesz na COVID-19? Konsultant wskaże najbliższy punkt opieki zdrowotnej
Nawet w święta pacjenci mogą korzystać z pomocy konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta. Do ich dyspozycji pozostaje bezpłatny numer 800 190 590 , który działa całą dobę.
W trakcie rozmowy można uzyskać wszystkie informacje na temat prawidłowego postępowania w przypadku infekcji koronawirusem. Konsultant wskaże najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej i podpowie, jak kontaktować się ze szpitalami.
Jednak tego typu sytuacji można uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad reżimu sanitarnego. W oficjalnym komunikacie NFZ przypomina, że nadal obowiązuje stan epidemii, co wymaga od obywateli wizytujących groby wzmożonej ostrożności.
NFZ apeluje o regularne dezynfekowanie dłoni. Należy także zachowywać przynajmniej 1,5 m dystansu - zwłaszcza w tłumach, których na cmentarzach 1 listopada z pewnością nie zabraknie. O tym, jaki apel przed Wszystkich Świętych wystosował minister zdrowia można przeczytać tutaj .
Zobacz też
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Nowy pomysł rządu. Nagrobki nie będą już należeć do rodziny?
-
Na złożenie wniosku o 300 plus na dziecko jest czas tylko do 30 listopada
-
Agata Duda otrzymała zaproszenie do udziału w akcji "Matki na granicę"
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl źródło: nfz.gov.pl