Polska przeciwna oszczędzaniu gazu. Donald Tusk: "Decyzję podjęła Moskwa"
Donald Tusk uderzył w minister Annę Moskwę i cały obóz rządzący. Według lidera opozycji, decyzja, by nie przyjmować rozporządzenia UE, dotyczącego oszczędzania gazu uderza w polską rację stanu. Ministra środowiska odpowiada krótkowzrocznością, z kolei były premier wytyka członkom PiS współpracę z Viktorem Orbanem.
"Decyzję podjęła Moskwa"
- Unia podjęła decyzję o oszczędnościach gazu, żeby bronić się przed rosyjskim szantażem. Przeciwni byli Węgrzy (po konsultacjach z Ławrowem). W ostatniej chwili Węgrów poparła Polska. Decyzję podjęła Moskwa. Pani minister środowiska Anna Moskwa, żeby nie było wątpliwości - komentował całą sprawę na Twitterze Donald Tusk.
Na odpowiedź były premier nie musiał długo czekać. - Krótkowzroczna polityka i niesłuchanie Polski i Ukrainy w sprawie Nord Stream nie może być teraz podstawą do wymuszania solidarności - komentowała Anna Moskwa, która do samego Orbana i jego rosyjskiej miłości się nie odniosła.
Unia podjęła decyzję o oszczędnościach gazu, żeby bronić się przed rosyjskim szantażem. Przeciwni byli Węgrzy (po konsultacjach z Ławrowem). W ostatniej chwili Węgrów poparła Polska. Decyzję podjęła Moskwa. Pani minister środowiska Anna Moskwa, żeby nie było wątpliwości.
— Donald Tusk (@donaldtusk) August 5, 2022
Panie @donaldtusk - Polska od początku sprzeciwiała się obowiązkowej redukcji gazu w suwerennych państwach UE. Krótkowzroczna polityka i niesłuchanie Polski i Ukrainy w sprawie Nord Stream nie może być teraz podstawą do wymuszania solidarności.
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) August 5, 2022
Unijne rozporządzenie
Rozporządzenie UE zakłada redukcję zapotrzebowania na gaz o 15%. Według dokumentów udostępnionych przez Radę, Polska nie opowiedziała się za rzeczoną dyrektywą, powołując się na wadliwą podstawę prawno-traktatową. W specjalnym oświadczeniu wydanym przez organy Rzeczypospolitej możemy wyczytać o niezbędnej w europejskim prawodawstwie jednomyślności i to w specjalnej procedurze, która w tym przypadku nie została dopełniona. Ponadto - Rzeczpospolita Polska nie zgadza się, aby jedno państwo decydowało za inne w polityce energetycznej ani na to, aby KE miała kompetencje w tym obszarze - możemy wyczytać w oświadczeniu.
Rosyjskie ścieżki
Gra słów Donalda Tuska może zastanawiać. Opozycja w ostatnich wypowiedziach coraz silniej wystawia kartę kolaboracji rosyjskiej polskiego rządu. Na piedestale stawia w pierwszej kolejności niedawną fuzję Lotosu z Orlenem, wyjątkowo korzystnej dla przyjaciela Viktora Orbana, ściganego listem gończym za korupcję i bliskiego Putinowi saudyjskiego koncernu Saudi Aramco.
Dodatkowo podnoszona jest również sprawa upaństwowienia TVN-u, godzącego w relacje z USA, czy działania ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w wyniku których Rzeczpospolita zmaga się z europejskim ostracyzmem. Wszelkie pytania dotyczące rosyjskich powiązań pozostają przez rządzących przemilczane, zaś jedyną i niezmienną, niezwykle konsekwentną odpowiedzią pozostają niemieckie sprawy, uderzające w interes Polski.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Tragedia na Mazurach. Naprawiał betoniarkę, gdy nagle stracił swoje życie
Konfederacja chce powołania komisji śledczej ws. śmierci Andrzeja Leppera
Źródło: Goniec.pl