Goniec.pl
Mateusz Morawiecki

Flickr Kancelaria Premiera CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/)

Polska chce kupić posiadłość Marii Skłodowskiej-Curie

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Premier Mateusz Morawiecki na Twitterze poinformował, że Polska zainteresowana jest kupnem domu w Paryżu, w którym mieszkała Maria Skłodowska-Curie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych już skontaktowało się w tej sprawie z francuskim rządem.

- Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. MSZ jest w kontakcie z ambasadą RP we Francji w tej sprawie. To miejsce to część polskiej historii - poinformował w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Pod postem premiera pojawiło się wiele komentarzy, z których większość była bardzo pozytywna. Znaczna część osób przyjęła tę informację z dużą dozą entuzjazmu, a gratulacjom nie było końca.

Jedną z osób, która wyraziła swoje zadowolenie, jest wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, który stwierdził, że jest to „świetna wiadomość na koniec dnia”.

Do pomysłu entuzjastycznie podszedł również poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Jego zdaniem jest to dobra decyzja, dodał jednak, że jest zawiedziony tym, że podjęto ją dopiero pod presją opinii publicznej.

[EMBED-243]

Wśród komentujących znalazły się jednak również osoby, którym pomysł ten niespecjalnie się podoba. Niektórzy uważają, że jest to ruch czysto pod publiczkę. Inni twierdzą, że pieniądze te można wydać w znacznie lepszy i bardziej pożyteczny sposób. Znalazły się też osoby, które twierdzą, że kupno takiej posiadłości poza granicami kraju mija się z celem, a sama Skłodowska-Curie była bardziej Francuzką, niż Polką.

Przypomnijmy, że Maria Skłodowksa-Curie wyjechała do Francji mając 24 lata i nigdy nie wróciła. Nigdy też nie miała obywatelstwa polskiego, bowiem wyjeżdżając z Królestwa Polskiego w 1891 roku miała paszport Imperium Rosyjskiego. Dwukrotnie dostała Nagrodę Nobla, w 1903 i 1911 roku.

Posiadłość Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie położona jest w podparyskim departamencie Yvelines (zachodnia część regionu Île-de-France). Dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro, co w przeliczaniu na polską walutę daje ok. 3,5 mln zł.

Nie są to jednak jedyne koszta, bowiem dom wymaga gruntownego remontu. Na dzień dobry trzeba byłoby więc dołożyć jeszcze kolejne 200 tys. euro, by przywrócić go do stanu używalności. 

Dom, którego zakup zlecił premier Morawiecki, był często odwiedzany przez Skłodowską-Curie i jej małżonka w latach 1904-1906. To właśnie tam uciekali przed zgiełkiem panującym w Paryżu.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >