Policja wydała ważny komunikat. Zagrożenie dla Polaków
Służby mundurowe od dłuższego czasu uwrażliwiają społeczeństwo na internetowe oszustwa. Prowadzą w tym celu wiele akcji, które mają przestrzegać przed będącą coraz większym problemem cyberprzestępczością. Policja informuje o nowej kampanii “Bankowcy dla CyberEdukacji”.
“Bankowcy dla CyberEdukacji” - wspólna akcja banków i policji
“Bankowcy dla CyberEdukacji” to powstała we współpracy z policją wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości i Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa.
Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak się zachowywać w cyberprzestrzeni. Dlatego w ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” powstał cykl krótkich filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości - informuje na swojej stronie internetowej policja.
Akcję wspierają znani aktorzy
Kampania ma na celu uświadamianie o niebezpieczeństwach cyberprzestępczości . Tegoroczną akcję wspierają Daria Widawska i Jerzy Kryszak. W poprzednich latach czynili to również Ewa Kasprzyk i Cezary Pazura. Aktorzy opowiadając swoje historie pokazują, że temat cyberprzestępstw może dotyczyć każdego z nas.
Moja znajoma łowi okazje w Internecie – a to buciki, a to pasek albo torebka. Raz w tym łowieniu tak się zatraciła, że sama dałaby się złowić. To była naprawdę super okazja – krótki mail z opisem i fotką torebki-marzenie. Wystarczyło kliknąć „kupuję” i podać dane w bankowości elektronicznej. I kiedy torebka była już naprawdę blisko, moja znajoma uświadomiła sobie, że żaden bank ani żadna instytucja nie prosi o podanie hasła i loginów w wiadomości email. Tak robią tylko przestępcy – przestrzega Widawska.
Jakie niebezpieczeństwa grożą nam w sieci?
Policjanci przestrzegają, by nie podawać żadnych danych do logowania w systemie bankowym. Jeżeli dzwoniący prosi nas o kod blik, hasło czy podanie kodu autoryzacyjnego SMS, wówczas możemy być pewni, że mamy do czynienia z próbą dokonania przestępstwa.
Mundurowi apelują:
- Bądź ostrożny, chroń swoje hasła i kody dostępu – nigdy nikomu ich nie ujawniaj!
- Zachowaj czujność i zwróć szczególną uwagę na korespondencję poza portalem sprzedażowym – oszuści kontaktują się przede wszystkim przez zewnętrzne komunikatory.
- Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku.
Źródło: Policja.pl/Dobreprogramy.pl