Goniec.pl
Policja donosi o tragicznym bilansie utonięć

Freepik/freepik

Policja opublikowała statystyki dotyczące utonięć. W czerwcu zginęły 23 osoby

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Policja regularnie publikuje w sieci informacje dotyczące śmiertelnych wypadków nad wodą, do których każdego miesiąca dochodzi na terenie naszego kraju. Od początku czerwca życie straciły 23 osoby. Funkcjonariusze wydali apel, w którym przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas pobytu nad zbiornikami wodnymi.

Policja poinformowała za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, że w czerwcu tego roku życie na skutek utonięcia straciły już 23 osoby. Tylko w piątek 18 czerwca doszło do czterech tragicznych wypadków nad wodą.

PIP

Wzmożone kontrole na budowach. PIP zapowiada wizyty nawet w weekendy

CZYTAJ DALEJ

Policja donosi o tragicznym bilansie utonięć

W pierwszym tygodniu miesiąca doszło do sześciu śmiertelnych incydentów, w drugim - do ośmiu, a w trzecim - do dziewięciu. Policjanci postanowili opublikować zasady, które sprawią, że Polacy będą bezpieczniejsi podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zdaniem mundurowych najczęstszymi błędami osób relaksujących się nad wodą są: brawura, lekkomyślność i nadużywanie napojów alkoholowych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Policjanci przypominają, że pływać należy wyłącznie na terenie kąpielisk strzeżonych. Warto unikać skoków do wody, zanurzania się w rzece czy jeziorze tuż po opalaniu, pływania pod wpływem alkoholu oraz kontrolować zachowanie towarzyszących nam dzieci.

Stan techniczny sprzętu wodnego, z którego korzystają miłośnicy sportów wodnych, powinien być sprawdzany przed każdym użyciem. Kilkulatki oraz osoby, które nie potrafią pływać, nie mogą zapomnieć o kamizelkach ratunkowych.

- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. [...] Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych - czytamy na stronie Policji.

Brawura to zły doradca

Do utonięć najczęściej przyczyniają się: brak umiejętności pływackich, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności, pływanie w stanie nietrzeźwym, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach niedozwolonych, skoki „na główkę”.

Ryzykowne może być także nieumiejętne używanie dmuchanych zabawek. Media regularnie donoszą o przypadkach, w których prąd morski porwał nieuważnego plażowicza w głąb akwenu wodnego.

- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby - alarmują mundurowi. Niebezpieczne zdarzenie lub wypadek można zgłosić dzwoniąc pod numer telefonu: 601 100 100.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Wałbrzych: nie żyje 50-latka, wypadła lub wyskoczyła z okna szpitala. Trwa śledztwo prokuratury

  • Nie żyje aktor Krzysztof Zakrzewski

  • Bijatyka z udziałem Ryśka "Szczeny". Mamy nagranie z MMA VIP 2

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Policja.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >