Policja opublikowała statystyki dotyczące utonięć. W czerwcu zginęły 23 osoby
Policja regularnie publikuje w sieci informacje dotyczące śmiertelnych wypadków nad wodą, do których każdego miesiąca dochodzi na terenie naszego kraju. Od początku czerwca życie straciły 23 osoby. Funkcjonariusze wydali apel, w którym przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa podczas pobytu nad zbiornikami wodnymi.
Policja poinformowała za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej, że w czerwcu tego roku życie na skutek utonięcia straciły już 23 osoby. Tylko w piątek 18 czerwca doszło do czterech tragicznych wypadków nad wodą.
Policja donosi o tragicznym bilansie utonięć
W pierwszym tygodniu miesiąca doszło do sześciu śmiertelnych incydentów, w drugim - do ośmiu, a w trzecim - do dziewięciu. Policjanci postanowili opublikować zasady, które sprawią, że Polacy będą bezpieczniejsi podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.
Zdaniem mundurowych najczęstszymi błędami osób relaksujących się nad wodą są: brawura, lekkomyślność i nadużywanie napojów alkoholowych.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Policjanci przypominają, że pływać należy wyłącznie na terenie kąpielisk strzeżonych. Warto unikać skoków do wody, zanurzania się w rzece czy jeziorze tuż po opalaniu, pływania pod wpływem alkoholu oraz kontrolować zachowanie towarzyszących nam dzieci.
Stan techniczny sprzętu wodnego, z którego korzystają miłośnicy sportów wodnych, powinien być sprawdzany przed każdym użyciem. Kilkulatki oraz osoby, które nie potrafią pływać, nie mogą zapomnieć o kamizelkach ratunkowych.
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. [...] Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych - czytamy na stronie Policji.
Brawura to zły doradca
Do utonięć najczęściej przyczyniają się: brak umiejętności pływackich, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności, pływanie w stanie nietrzeźwym, niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach niedozwolonych, skoki „na główkę”.
Ryzykowne może być także nieumiejętne używanie dmuchanych zabawek. Media regularnie donoszą o przypadkach, w których prąd morski porwał nieuważnego plażowicza w głąb akwenu wodnego.
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom właściwe służby oraz inne osoby - alarmują mundurowi. Niebezpieczne zdarzenie lub wypadek można zgłosić dzwoniąc pod numer telefonu: 601 100 100.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Wałbrzych: nie żyje 50-latka, wypadła lub wyskoczyła z okna szpitala. Trwa śledztwo prokuratury
Bijatyka z udziałem Ryśka "Szczeny". Mamy nagranie z MMA VIP 2
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Policja.pl