Polacy stracą dostęp do TVP? Szykują się wielkie zmiany, pierwsze z nich już w listopadzie
Przechodzenie na nowy standard nadawania telewizji naziemnej miało miejsce już jakiś czas temu. W rezultacie osoby, które nie wymieniły swoich odbiorników i dekoderów utraciły dostęp do popularnych kanałów telewizyjnych. Dziwnym trafem przejście na nową technologię ominęło TVP i tylko ich kanały można było oglądać na starym sprzęcie. Już niedługo nie będzie to możliwe.
Wkrótce w wielu domach może zabraknąć kanałów Telewizji Polskiej
W 2022 roku trwała kampania informacyjna na temat wymiany dekoderów, które mają pozwolić na odbiór kanałów w nowym standardzie HEVC. Teraz przyszła kolej na dalszą "modernizację" i przejście na nowy standard multipleksu naziemnego z głównymi kanałami Telewizji Polskiej.
Jak informują media, okupowany przez TVP multipleks ma obowiązek przejść na nowy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC do końca roku 2023, ale nieoficjalnie wiadomo, że ten proces zostanie przyspieszony i zaplanowano go na koniec listopada. W ramach multipleksu MUX-3, który dotychczas dla urządzeń starego typu był niekodowany, znajdują się takie kanały jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia.
Koniec popularnego programu na TVP2! Pojawiało się tam wiele gwiazd. Znamy powódPonad pół miliona gospodarstw może stracić dostęp do kanałów TVP
Początkowo planowano, że multipleks MUX-3 przestawi się na nowy standard w pierwszej połowie 2022 roku wraz z innymi multipleksami (MUX-1, MUX-2 i MUX-4), ale w związku z wydarzeniami na Ukrainie minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na nadawanie w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.
Co ciekawe, multipleks MUX-6 już od pewnego czasu nadaje w nowym standardzie, a MUX-8 pozostaje w starym standardzie, bez planów na zmianę w najbliższej przyszłości. W ramach ósmego multipleksu dostępne jest 6 kanałów tematycznych: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro TV, Zoom TV, Nowa TV, WP1.
Multipleksy lokalne Grupy MWE (ogólnopolskich nadawców programów telewizyjnych dla całej rodziny) planują rozpoczęcie migracji na standard DVB-T2/HEVC w styczniu 2024 roku. Co ciekawe, Telewizja Polska długo unikała ujawnienia dokładnego harmonogramu zmiany starego standardu na DVB-T2/HEVC, ale teraz planuje przeprowadzenie kolejnej kampanii informacyjnej w celu przygotowania widzów do odbioru nowego standardu.
Dlaczego przechodzimy na nowy standard telewizji naziemnej?
Jak informują media, migracja na nową technologię ma zostać przeprowadzona stopniowo w całej Polsce i ma trwać nie dłużej niż tydzień. TVP dąży do tego, aby cały proces zakończyć jeszcze przed okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, kiedy wiele osób jest na urlopach i żeby pod koniec roku każdy miał już możliwość odbioru kanałów w nowym standardzie. Jak przekazano, przeprowadzenie migracji będzie wymagać współpracy m.in. z inżynierami Emitela, operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.
Dzięki DVB-T2 jakość HD w kanałach TVP3 i TVP Historia zostanie zauważalnie poprawiona. Kampania informacyjna ma na celu zachęcenie widzów do wymiany swojego sprzętu na nowy, kompatybilny z DVB-T2/HEVC.
Wdrożenie standardu DVB-T2 wiąże się z przekazaniem części częstotliwości, zajmowanych obecnie przez kanały TV, na potrzeby sieci szybkiego internetu 5G. Konieczne będzie w związku z tym przeniesienie stacji telewizyjnych do zakresu częstotliwości poniżej 694 MHz.
Pierwszy etap, który rozpoczął się 28 marca 2022 roku, objął województwa dolnośląskie i lubuskie, a kolejny od 25 kwietnia 2022 roku województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. 23 maja 2022 roku nastąpił trzeci etap modernizacji w łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpacki, śląskim i w świętokrzyskim. Ostatni natomiast miał miejsce w czerwcu i objął resztę kraju.