Polacy masowo dostają takie SMS-y. Ważne ostrzeżenie, natychmiast go usuń
Eksperci alarmują o wezwaniach do zapłaty, które drogą smsową masowo docierają do Polaków. Przestępcy chcą w ten sposób wykraść dane o naszych warunkach bankowych. Jak wyglądają takie wiadomości? Sprawdźcie.
Cyberprzestępcy znów w natarciu
Co jakiś czas docierają do nas informacje o kolejnej wymyślnej metodzie, którą podejmują cyberprzestępcy. Ich obszar działania obejmuje przede wszystkim sieć internetową i telekomunikacyjną, a ofiarami padają zarówno duże firmy, jak i osoby prywatne. O jednej z takich metod poinformował właśnie Krajowa Administracja Skarbowa. Trzeba przyznać, że w tym wypadku działania oszustów są wyjątkowo perfidne.
Podszywają się pod zaufane firmy
Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Wykorzystuje technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują nas oszukać i spowodować, abyśmy podjęli działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy podszywając się pod zaufane instytucje, m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić dane np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.
W swoim najnowszym komunikacie eksperci z KAS powiadomili internautów o kolejnej kampanii phishingowej. Cyberprzestępcy wykorzystują dobrze znaną metodę - straszą swoje ofiary zadłużeniem i proszą o natychmiastowe uregulowanie rzekomo zaległego rachunku. Do sieci trafiły przykłady wiadomości, jakie Polacy dostają od oszustów.
Takie wiadomości wysyłają przestępcy
Ostatnie ataki cyberprzestępców skierowane są wobec kierowców regulujących przejazdy płatnymi odcinkami dróg w systemie e-TOLL. “Ostrzegamy przed podejrzanymi SMS-ami dotyczącymi płatności za przejazd w systemie e-TOLL. To próby wyłudzenia danych o rachunkach bankowych użytkowników . Jeśli otrzymasz SMS, który zawiera link, nie klikaj w niego. Podane linki kierują do niebezpiecznych witryn” - czytamy w najnowszym komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej.
ZOBACZ: Skandal na S7. Wyskoczyli z samochodu do kierowcy, wydało się, kim jest kobieta z nagrania
KAS wyjaśnia, że oszuści próbują nabrać Polaków również za pośrednictwem poczty elektronicznej. “Informujemy, że System e-TOLL nigdy nie wysyła wiadomości e-mail zawierających linki do płatności ” - wskazują eksperci. W komunikacie pokazano również przykład takiej wiadomości.
Na Twoja skrzynkę e-mail trafiła wiadomość o nieuregulowanej opłacie za przejazd autostrada? Uważaj! E-mail może zawierać fałszywy link do płatności. Oszuści próbują w ten sposób zdobyć dane o rachunkach bankowych użytkowników systemu e-TOLL. Pamiętaj, saldo płatności możesz sprawdzić na oficjalnej stronie.

Osoby, które padły ofiarą oszustwa, przede wszystkim nie powinny panikować. Eksperci zwracają uwagę, że w takim wypadku należy zgłosić incydent odpowiednim organom, takim jak policja lub inne instytucje zajmujące się cyberbezpieczeństwem (CSIRT NASK w systemie incydent.cert.pl). Trzeba również pamiętać o tym, by skontaktować się z bankiem lub dostawcą usług płatniczych, aby zabezpieczyć swoje oszczędności. Warto również zmienić dotychczasowe hasła i kody PIN.