Pogoda na Wielkanoc. Eksperci nie mają wątpliwości, co czeka Polaków
Fani ciepła i słońca nie mają ostatnio powodów do narzekań. Luty pożegnaliśmy z wyjątkowo wysokimi temperaturami ale synoptycy wieszczą, że to koniec tak pozytywnych wieści. W marcu pogoda nie będzie aż tak skora do sprawiania nam miłych niespodzianek, co nie znaczy, że nie będzie zaskakiwać. Szok mogą przeżyć zwłaszcza ci, którzy rozstali się już z kozakami i ciepłymi kurtkami. Wrócą przymrozki, a w Wielkanoc może nawet spaść śnieg.
Koniec bajecznej pogody. Marzec będzie kapryśny
Ci, którzy schowali już głęboko do szafy śniegowce i puchowe kurtki, nie będą zadowoleni. Choć końcówka lutego mocno nas rozpieściła, kolejne tygodnie nie zapowiadają się równie łaskawie. Już od poniedziałku zaczniemy obserwować spadek temperatur, aż do lokalnych, przygruntowych przymrozków w niektórych regionach kraju. Wiosenna aura znów ustąpi więc zimie, która nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili najnowszą prognozę pogody, z której jasno wynika, że to ostatnie chwile z tak wysokimi wskaźnikami na termometrach. W niedzielę słupki rtęci wskażą nawet 15-16 st. Celsjusza, choć gdzieniegdzie popada również deszcz. Poniedziałek i wtorek to zaś czas, gdy z zachodu zaczną napływać chłodniejsze masy powietrza. Z każdym dniem robić się będzie zatem coraz zimniej i mniej przyjemnie.
Prognoza pogody na najbliższe dni. Na horyzoncie widać przymrozki
Pytany o prognozy na najbliższe dni Grzegorz Walijewski z IMGW zapowiada, że napływ zimnych mas znacznie obniży temperatury w nocy. Na Suwalszczyźnie odnotujemy już niedługo -4 st. Celsjusza, a w centrum około -1 st. Celsjusza. Na pozostałym obszarze także nie będzie o wiele lepiej. Niemniej, do 17 marca termometry za dnia będą wskazywały wartości typowe dla tej pory roku, czyli od 7 do 9 st. Celsjusza .
ZOBACZ: Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie w wyjątkowym terminie
Spodziewane przez meteorologów nocne przymrozki najprawdopodobniej pojawią się głównie na wschodniej ścianie Polski i utrzymają się przez dłuższy czas. Oznacza to, że mniej więcej do Wielkanocy będzie chłodno, ale nie bardzo zimno. A co później? Fani wiosny poczują z pewnością wielki zawód.
Biała Wielkanoc w górach
Ostatni tydzień marca upłynie nam pod znakiem temperatur z zakresu 6-9 st. Celsjusza za dnia i tych ujemnych w nocy (w górach i we wschodnich powiatach). Gorsza wiadomość jest taka, że zacznie padać, przy czym będzie to i deszcz, i śnieg . Ten drugi pojawić się może zwłaszcza a południu kraju. Narty w Wielkanoc? Niewykluczone.
Zachwycać nie zamierza także początek kwietnia, kiedy do Polski znów nadejdzie chłód. Wartości dwucyfrowych na termometrach raczej nie zobaczymy, a wręcz przeciwnie. Temperatury jawią się jako niższe o dwa-trzy stopnie w porównaniu do analogicznych okresów w poprzednich latach.
Źródło: Interia, IMGW