Goniec.pl
rachunki: ceny idą w górę

pixabay_Chronomarchie

Podwyżki opłat za media w 2021 roku

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Z przykrością informujemy, że wkrótce rachunki Polaków wystawiane za korzystanie z większości mediów poszybują w górę. Dotyczyć to będzie, chociażby gazu, prądu czy ogrzewania.

Bardzo złe wiadomości dla wszystkich Polaków. Ceny opłat pójdą w górę. Więcej zapłacimy za gaz, prąd czy ogrzewanie. Trzeba będzie zatem głębiej sięgnąć do kieszeni lub poszukać sposobów na to, aby zużywać mniej określonych mediów.

Ceny idą w górę. Polacy załamani 

Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nową taryfę na gaz od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Obrót Detaliczny. Będzie to skutkowało podwyżką opłat za gaz o około 5,6 procenta. Podwyżka ta najmocniej uderzy w gospodarstwa domowe, które używają tego środka do ogrzewania.

Eksperci przewidują, że nasze rachunki wzrosną w zależności od tego, jak korzystamy z gazu od 46 groszy prawie 9 złotych w skali miesiąca. 

Do góry pójdą również ceny za prąd. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wyższe taryfy. Nasze opłaty wzrosną średnio o 3,6 procenta. To jednak jeszcze nie koniec.

Dodatkowo dostawcy energii elektrycznej dorzucili bowiem jeszcze opłatę mocową, która będzie się wiązała z podwyżką o około 16 procent. Specjaliści obliczyli, że średnio Polacy zapłacą zatem średnio około 142 złotych więcej w skali roku w porównaniu do kwoty, którą musieliby wydać według starych stawek. 

W drodze jest także nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która ma dotyczyć szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. W praktyce oznaczać one będą wzrost rachunków za ogrzewanie od 5 do nawet 10 procent.

Konkretne wartości będą zależały od określonej spółki, która świadczy nam usługi. Już teraz można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że największe podwyżki będą dotyczyły tych, które produkują energię w oparciu o węgiel 

Niestety może zdrożeć również woda. Eksperci przewidują, że jej średnia cena może być większa nawet o 20 procent. Polska wypada pod tym względem bardzo źle w porównaniu do innych państw. Jeśli chodzi o procentowy koszt wody w odniesieniu do dochodu rozporządzalnego jesteśmy jednym z europejskich liderów, a w najbliższym czasie możemy tylko awansować w tym niechlubnym rankingu. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Damian WitońAutor

Redaktor goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

czternasta emerytura

Pieniądze

Wypłata 14. emerytur już za chwilę. Pełną kwotę dostanie niemal 8 milionów Polaków

Czytaj więcej >
gaz

Pieniądze

Ceny gazu dostarczanego przez PGNiG Obrót Detaliczny wzrosną od 1 października

Czytaj więcej >
Adam Niedzielski

Pieniądze

Adam Niedzielski dostał podwyżkę. Portal Money.pl dotarł do szczegółowych rozliczeń

Czytaj więcej >
emeryci

Pieniądze

"Fakt": 74% emerytów w bardzo złej sytuacji materialnej

Czytaj więcej >
Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >