Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podwyżki opłat za media w 2021 roku
Damian Witoń
Damian Witoń 06.05.2021 14:28

Podwyżki opłat za media w 2021 roku

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
pixabay_Chronomarchie

Bardzo złe wiadomości dla wszystkich Polaków. Ceny opłat pójdą w górę. Więcej zapłacimy za gaz, prąd czy ogrzewanie. Trzeba będzie zatem głębiej sięgnąć do kieszeni lub poszukać sposobów na to, aby zużywać mniej określonych mediów.

Ceny idą w górę. Polacy załamani 

Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nową taryfę na gaz od Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Obrót Detaliczny. Będzie to skutkowało podwyżką opłat za gaz o około 5,6 procenta. Podwyżka ta najmocniej uderzy w gospodarstwa domowe, które używają tego środka do ogrzewania.

Eksperci przewidują, że nasze rachunki wzrosną w zależności od tego, jak korzystamy z gazu od 46 groszy prawie 9 złotych w skali miesiąca. 

Do góry pójdą również ceny za prąd. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wyższe taryfy. Nasze opłaty wzrosną średnio o 3,6 procenta. To jednak jeszcze nie koniec.

Dodatkowo dostawcy energii elektrycznej dorzucili bowiem jeszcze opłatę mocową, która będzie się wiązała z podwyżką o około 16 procent. Specjaliści obliczyli, że średnio Polacy zapłacą zatem średnio około 142 złotych więcej w skali roku w porównaniu do kwoty, którą musieliby wydać według starych stawek. 

W drodze jest także nowelizacja rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która ma dotyczyć szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. W praktyce oznaczać one będą wzrost rachunków za ogrzewanie od 5 do nawet 10 procent.

Konkretne wartości będą zależały od określonej spółki, która świadczy nam usługi. Już teraz można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że największe podwyżki będą dotyczyły tych, które produkują energię w oparciu o węgiel 

Niestety może zdrożeć również woda. Eksperci przewidują, że jej średnia cena może być większa nawet o 20 procent. Polska wypada pod tym względem bardzo źle w porównaniu do innych państw. Jeśli chodzi o procentowy koszt wody w odniesieniu do dochodu rozporządzalnego jesteśmy jednym z europejskich liderów, a w najbliższym czasie możemy tylko awansować w tym niechlubnym rankingu. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: pieniądze