Pilny komunikat RCB, zrobi się naprawdę groźnie. "Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństw ostrzegają. W najbliższych godzinach w Polsce zrobi się naprawdę niebezpiecznie. Na baczności powinni mieć się zwłaszcza mieszkańcy północy i wschodu kraju. Służby pilnie apelują o uważność i niepozostawanie obojętnym. - Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy – dzwońcie na numer alarmowy 112 - czytamy w komunikacie RCB.
Polska w objęciach arktycznego mrozu
Nad Polską znajduje się obecnie potężna masa zimnego powietrza znad północy kontynentu. Apogeum mrozów planowane jest na poniedziałek (8 stycznia) , choć przejmujący chłód dawał się we znaki już w sobotę wieczorem i przez całą niedzielę.
W związku z nadchodzącymi ciężkimi godzinami, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, które obowiązywać będą aż do wtorku (9 stycznia) do poranka. Jak przewidują synoptycy, w nocy temperatura spadnie nawet do -17 st. Celsjusza.
RCB i IMGW wydały alerty
Najgorzej, jak można było się spodziewać, ma być na polskim “biegunie zimna”, czyli Suwalszczyźnie, a także na północy Mazur i Podlasiu. Tam termometry wskażą jeszcze mniej, bo -20 st. Celsjusza w nocy i ok. -14 st. Celsjusza w dzień. Do tego powieje z prędkością od 15 do 25 km/h.
Wydany przez IMGW alert meteorologiczny objąć ma swoim zasięgiem aż sześć województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie (wschodnie powiaty), mazowieckie (północne powiaty), lubelskie (wschodnie powiaty) i kujawsko-pomorskie (powiaty brodnicki i grudziądzki).
Oprócz tego swoje alerty rozesłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które apeluje o zapewnienie ciepłego, bezpiecznego schronienia także zwierzętom. - Reagujcie, gdy ktoś potrzebuje pomocy – dzwońcie na numer alarmowy 112 - poproszono.
Wychłodzenie zbiera śmiertelne żniwo
Jak wynika z policyjnych statystyk, w okresie od 1 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 roku, w Polsce zmarło z powodu wychłodzenia aż 28 osób. Pierwsze ofiary śmiertelne hipotermii odnotowano już także w tym sezonie. Tylko w listopadzie było to osiem osób.
Najczęściej zagrożenia związane z hipotermią kojarzymy głównie z osobami w kryzysie bezdomności i nadużywającymi alkohol, jednak w rzeczywistości w grupie wysokiego ryzyka są też seniorzy . Niekiedy ofiarą wychłodzenia padają również osoby młode . Na to nie ma reguły.
Ważne, żeby jeśli spotkamy wychłodzonego człowieka, wezwać natychmiast pomoc , a następnie samemu zrobić, co tylko możemy. Takie osoby należy zaizolować termicznie, najlepiej w ciepłym pomieszczeniu, a następnie owinąć, czym się da . Bardzo często wychłodzeni są także odwodnieni, dlatego warto podać im ciepłe płyny, w miarę możliwości zawierające glukozę.
Źródło: IMGW, RCB, Polskieradio24.pl