Goniec.pl Fakty Pilny komunikat RCB. Mieszkańcy tych powiatów powinni mieć się na baczności
Pixabay/Pexels

Pilny komunikat RCB. Mieszkańcy tych powiatów powinni mieć się na baczności

2 marca 2023
Autor tekstu: Zuzanna Ptaszyńska

Mieszkańcy czterech powiatów otrzymali alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenie dotyczy jakości powietrza. W powiatach: radomszczańskim (woj. łódzkie), starachowickim (woj. świętokrzyskie), Gliwice (woj. śląskie) i Krosno (woj. podkarpackie) prognozuje się przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10.

Alert RCB dla mieszkańców 4 powiatów

W czwartek (2.03) wydano alert RCB dla mieszkańców kilku powiatów w różnych województwach. Chodzi o bardzo złą jakość powietrza i ostrzeżenia przed smogiem. Alert związany jest z prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10.

- W związku z prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10 (SMOG) mieszkańcy powiatów: radomszczańskiego (woj. łódzkie), starachowickiego (woj. świętokrzyskie), Gliwice (woj. śląskie), Krosno (woj. podkarpackie) otrzymali #AlertRCB" - przekazano w rządowym komunikacie.

Niepokojące doniesienia w sprawie stanu zdrowia Piotra Żyły. Trener nie wie, co robić

Co oznacza alarm smogowy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 roku alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).

Poziom informowania to 100 mikrogramów, czyli dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości powietrza ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów. Limit dni w ciągu roku z przekroczoną normą jakości powietrza (średnio 50 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześcienny w ciągu doby) wynosi 35.

Ogromne zagrożenie dla zdrowia

PM10 wpływa negatywnie przede wszystkim na układ oddechowy. Odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą oraz ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli.

Według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym jest PM2,5, którego cząsteczki docierają nie tylko do układu oddechowego, ale także do układu krwionośnego. Upośledza czynność pęcherzyków płucnych, podrażnia skórę i oczy. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Wypadek na skoczni. Peter Prevc miał twarz całą we krwi
PKO BP wydało pilny komunikat. Klienci i ich pieniądze są w niebezpieczeństwie
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Ptaszyńska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport