Goniec.pl
Adam Niedzielski podjął decyzję

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Pilnie zwołano sztab kryzysowy. Niedzielski ogłosił decyzję o wzmocnieniu południowej granicy

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

W związku z krytyczną wręcz sytuacją w województwie śląskim, w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach zwołano sztab kryzysowy. W obradach uczestniczył nie tylko minister zdrowia, Adam Niedzielski, ale również m.in. wojewoda śląski, Jarosła

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce pogarsza się coraz bardziej. Oczy wszystkich są zwrócone w stronę województwa śląskiego, a na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku również nie wygląda to dobrze. W ciągu doby na Śląsku przybyło aż 6092 nowych przypadków zakażeń. Konieczne było podjęcie decyzji, która ma ograniczyć transfer koronawirusa.

Relokacja pacjentów celem głównym na Śląsku

- Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań, hospitalizacji i perspektyw. Te moce przeznaczane na walkę z covidem powoli się wykańczają. Głównym tematem spotkania była realokacja pacjentów. Dzisiaj będzie to prawie 20 osób - mówił Adam Niedzielski na spotkaniu sztabu kryzysowego.

Szef resortu zdrowia poinformował, że do końca tygodnia aż 170 pacjentów przebywających w szpitalach w woj. śląskim zostanie przetransportowanych drogą powietrzną w inne rejony kraju. Minister Niedzielski wspomniał, że w związku z trudną sytuacją, przygotowano dwa tryby relokacji.

Pierwszym typem będzie, nazwana tak roboczo, „realokacja kołowa”, czyli wykorzystanie transportu sanitarnego oraz zespołów ratownictwa medycznego i ten sposób relokacji dzieje się już w tej chwili i dotyczy ona przede wszystkim nowych pacjentów.

Drugi typ zakłada transport lotniczy - tutaj w grę wchodzi realokacja pacjentów zarówno nowych, jak i przebywających już w szpitalach, ale znajdujących się w stanie pozwalającym na transport. Wszystko po to, by udrożnić funkcjonowanie służby zdrowia i dać wytchnienie infrastrukturze, która obecnie jest na Śląsku bardzo intensywnie wykorzystywana do leczenia pacjentów.

LPR w stanie najwyższej gotowości

Minister Niedzielski przekazał podczas konferencji prasowej, że rząd do transportu pacjentów będzie chciał użyć przede wszystkim drogi powietrznej. Transport lotniczy ma być prowadzony przez LPR w trybie całodobowym: - W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z tryby pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego - powiedział minister zdrowia.

Według ministra do dyspozycji jest sześć dodatkowych załóg lotniczych we wszystkich południowych baz w Polsce. Z analizy przeprowadzonej w ostatnich godzinach wynika, że dyżury może pełnić sześć dodatkowych zespołów. Ma pozwolić to w zapewnieniu pełnej dyspozycyjności.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu zarówno pacjentów z najcięższym stanie, ponieważ śmigłowce wyposażone są w instalacje, które w tym pomogą, jak i pacjentów, którzy nie wymagają korzystania z respiratorów i są wspomagani jedynie leczeniem tlenowym.

Zapadła decyzja o wzmocnieniu kontroli na granicy

Minister zdrowia przyznaje, że ogromny wzrost nowych przypadków w województwie śląskim jest skutkiem ruchu transgranicznego. Stąd decyzja o wzmocnieniu kontroli w okresie świątecznym, kiedy to daje się zauważyć wzmożone podróże do rodzinnych domów w celu świętowania.

- Głównym źródłem, przynajmniej taką tezę przyjmujemy, zakażeń była transmisja wirusa przez ruch graniczny, bo ten szczyt czy kulminacja trzeciej fali w Czechach miała miejsce mniej więcej trzy tygodnie temu, a u nas pojawiło się później. Potwierdzeniem tego jest również fakt, że południowe powiaty województwa śląskiego są w tej chwili w najgorszej sytuacji - powiedział Niedzielski.

Banki tlenowe priorytetem

Minister zdrowia powiedział również na konferencji prasowej, że jednym z priorytetów w tej chwili, jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa i drożności systemu medycznego jest zapewnienie odpowiednich dostaw tlenu. Jest komentarz odnoszący się do wtorkowej sytuacji, do której doszło w Wielkopolsce. Urząd Wojewódzki poinformował, że konieczne jest przewiezienie części pacjentów ze szpitala tymczasowego w Międzynarodowych Targach Poznańskich do innej placówki. Wszystko przez problemy z instalacją tlenową.

- Zostały przygotowane banki tlenowe, które na poziomie każdego województwa dają rezerwy przy sytuacji zaburzenia dostaw zaopatrzenia szpitali w sposób ciągły - zaznaczył Niedzielski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia, Business Insider

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >