Pies na cmentarzu Żródło: Zdj. czytelnika Gazety Pomorskiej, z art. "Pies zamieszkał na cmentarzu w Bydgoszczy. Pozbawiony pana, ale nie pozbawiony uczuć" z dn. 29.04.2021

Pies od dwóch lat mieszka na cmentarzu. Nieustannie koczuje przy grobie

29 Kwiecień 2021 Klaudia BochenekKlaudia Bochenek

Mieszkańcy Bydgoszczy doskonale znają psa, który od dwóch lat koczuje na jednym z cmentarzy. Piękny, o jasnej sierści, w typie husky'ego, nieustannie kręci się w jednym miejscu. Odwiedzający są przekonani, że został tu pochowany jego ukochany pan.

Niech ktoś teraz powie, że zwierzęta nie mają uczuć. Wzór wiernej miłości bez granic codziennie widują bydgoszczanie odwiedzający swoich zmarłych bliskich. Można się wzruszyć.

Pies za nic nie daje się złapać, nie ma też zamiaru opuścić nekropolii

Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy często odwiedzają cmentarz, opowiadają, że czworonóg kręci się tutaj już od dwóch lat. Cały czas przebywa w jednym i tym samym miejscu - uważają, że pochowano tu jego ukochanego pana i pies zwyczajnie tęskni, nie może pogodzić się ze stratą.

Nie mogą jednak dokładnie oszacować, o którą mogiłę chodzi. Pies chodzi pomiędzy kilkoma grobami, a kiedy ktoś próbuje się zbliżyć, od razu się płoszy. Nie jest jednak agresywny i jeszcze nigdy nikogo nie ugryzł. Smutnie wałęsa się po cmentarzu.

Jak mówią osoby często odwiedzające cmentarz, zarządca nekropolii w ogóle nie przejmuje się czworonogiem. Jednak zachowanie psa i jego codzienna obecność przy mogile sprawiła, że mieszkańcy chcą mu pomóc. Przynoszą jedzenie, załatwili legowisko.

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. ataków na syna Beaty Szydło. Przesłuchania nawet za granicąProkuratura prowadzi śledztwo ws. ataków na syna Beaty Szydło. Przesłuchania nawet za granicąCzytaj dalej

Niestety, gdy legowisko pojawiło się na cmentarzu, bardzo szybko zniknęło. Nie wiadomo, co się z nim stało, być może ktoś je wyrzucił. Padł pomysł zbudowania budy dla pieska, w spokojnym miejscu pod płotem, jednak jest to dość niestosowne w takim miejscu. Pies nie sprawia też problemów z zachowaniem higieny - czynności fizjologiczne załatwia poza bramami cmentarza.

Pies jest zdecydowanie nieufny. Ze złapaniem go nie dali rady ani weterynarze, ani straż miejska, ani nawet pracownicy schroniska. Być może po śmierci właściciela pragnie jedynie spokoju i czuwania przy grobie pana.

Mieszkańcy sami starali się zbudować więź z czworonogiem. Jedna z kobiet w rozmowie z Gazetą Pomorską przyznała, że od 8 miesięcy przychodzi na cmentarz codziennie, czasami nawet po 2 razy. Chociaż przynosi ze sobą karmę, to pies ani razu nie podszedł. Ucieka, a do jedzenia zbliża się, kiedy kobieta oddali się na bezpieczną dla niego odległość.

Pies jednak ją rozpoznaje, a ta stara się zdobyć zaufanie, mówiąc do niego spokojnym głosem. Czworonóg woli leżeć w pewnej odległości. Chociaż mieszkanka starała się stopniowo przełamywać tę trudną więź, to kończyło się to identycznie za każdym razem - pies uciekał, gdy tylko starała się podejść.

Teraz mamy wiosnę, niedługo zbliża się lato. A co dzieje się z psem, kiedy nadchodzą zimne miesiące? Wykopał sobie norę, aby mieć gdzie się skulić i ogrzać. W dzień wychodzi i wraca na grób. Bydgoszczanie sami nie wiedzą, jak mu pomóc, ale nie ustają w przynoszeniu mu jedzenia. Ktoś musi się nim zająć.

Do dziennikarzy Gazety Pomorskiej przesłano zdjęcie pieska. Spokojnie leży i patrzy się na osobę fotografującą, nie płoszy się, więc czuje się bezpiecznie. Postronna osoba miałaby trudność, aby go wypatrzyć wśród mogił - jasna sierść zlewa się z nagrobkami i otoczeniem. Widać jednak, że woli, aby zostawić go w spokoju.

Pies na cmentarzu

Fot. zdj. czytelnika Gazety Pomorskiej, z art. "Pies zamieszkał na cmentarzu w Bydgoszczy. Pozbawiony pana, ale nie pozbawiony uczuć" z dn. 29.04.2021, link https://pomorska.pl/pies-zamieszkal-na-cmentarzu-w-bydgoszczy-pozbawiony-pana-ale-nie-pozbawiony-uczuc/ar/c1-15583843

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Pomorska

Następny artykuł