Goniec.pl Wiadomości Pierwszy taki przypadek w historii. Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych
YURI KADOBNOV/AFP/East News

Pierwszy taki przypadek w historii. Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych

7 kwietnia 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Zakończyło się głosowanie i Rosja jako pierwszy kraj w historii ONZ została państwem zawieszona w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z 93 głosujących państw opowiedziało się za zawieszeniem kraju Władimira Putina.

Pierwsze taka decyzja w historii ONZ. Rosja oficjalnie zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka . - Farsa - tak o członkostwie kraju Władimira Putina w tym organie mówiła Linda Thomas-Greenfield . To właśnie ambasador USA przy ONZ złożyła wniosek .

Przed rozpoczęciem głosowania w sprawie dalszego członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych głos zabrał również ambasador Ukrainy . Z ust Serhija Kysłyciy padły mocne słowa.

Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych

- Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka nie jest opcją, lecz obowiązkiem - stwierdził jednoznacznie Serhij Kysłycia. - Bucza i dziesiątki innych ukraińskich miast i wsi, gdzie tysiące pokojowo nastawionych mieszkańców zostało zabitych, torturowanych, zgwałconych, uprowadzonych i obrabowanych przez armię rosyjską, są przykładem tego, jak dramatycznie daleko posunęła się Federacja Rosyjska od swoich początkowych deklaracji w domena praw człowieka. Dlatego ten przypadek jest wyjątkowy, a dzisiejsza odpowiedź jest oczywista i oczywista - mówił ukraiński dyplomata.

Ambasador Ukrainy w ONZ dodał, że " Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa ". Argumenty Serhija Kysłyciy nie przekonały wszystkich członków Rady Praw Człowieka .

W głosowaniu we wniosku przeciwko Rosji " za " opowiedziało się 93 państw . Przeciwko przyjęciu rezolucji zawieszającej kraj Władimira Putina w Radzie Praw Człowieka zagłosowało 24 państw . Kolejne 58 wstrzymało się od głosu .

Kto nie chciał dopuścić się historycznej decyzji ONZ? Wśród krajów, które nie poparły wniosku uderzającego w Rosję znajdują się m.in. Chiny, Białoruś, Kazachstan, Wenezuela, Korea Północna, Kuba, a także Iran, czy Syria.

Historyczna decyzja ONZ ws. Rosji

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wskazywała w swoim apelu do 140 państw zrzeszonych w sojuszu do tego, by dowody na zbrodnie i okrucieństwo w Buczy , a także " dewastację całej Ukrainy " podjęte zostały działania, które doprowadzą do faktycznego zawieszenia Rosji w Radzie.

Zadowolenia z decyzji wymierzonej we Władimira Putina nie krył minister spraw zagranicznych Ukrainy. - Właśnie zawieszono prawo Rosji do członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ. W organach ONZ zajmujących się obroną praw człowieka nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły stosowną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego. Kraje głosujące za zawieszeniem Rosji w Radzie wybrały słuszną stronę historii - napisał Dmytro Kuleba na Twitterze.

W oficjalnym komunikacie Rady na temat wyniku głosowania wskazano, że Giennadij Kuzmin , zastępca ambasadora Rosji wezwał kraje do " głosowania przeciwko próbie zniszczenia istniejącej architektury praw człowieka przez kraje zachodnie i ich sojuszników ".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport