Goniec.pl
Youtube/Krzysztof Bach

Youtube/Krzysztof Bach

Pierwsza komunia święta nieomal skończyła się pożarem. Dekoracje stanęły w ogniu

2 Maja 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Pierwsza komunia święta jest wielkim świętem dla wielu katolickich rodzin i dzieci. Pojawiają się w niej elementy, które mogą być jednak niebezpieczne - najważniejszym z nim są zapalane świece. Czasem to, że mają je w rękach dzieci, może oznaczać jedynie jedno - kłopoty.

Przekonali się o tym uczestnicy jednej z uroczystości, kiedy w ogniu stanęły komunijne dekoracje. Czy można było temu jakoś zapobiec?

Władimir Putin chce wykorzystać Naddniestrze a potem zaatakować Mołdawię?

The Times: Władimir Putin wykorzysta Naddniestrze, a później zaatakuje Mołdawię. "Kreml już podjął decyzję"

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza komunia święta nieomal skończyła się pożarem. Dekoracje stanęły w ogniu

Pierwsza komunia święta to niezwykle ważne święto dla wielu katolickich dzieci i ich rodzin. Pięknie ubrani chłopcy i dziewczynki często są bardzo zestresowane powagą uroczystości i nierzadko potrafią w jej czasie, nawet nieświadomie, wywinąć godny zapamiętania numer.

Ważne jest jednak również to, by pamiętać o tym, na jakie niebezpieczeństwa są narażeni wszyscy zebrani w kościele. Dzieci dostają do rąk niebezpieczne narzędzie, czyli płonące świece. Ważne, by nauczyć się z nimi dobrze obchodzić.

Czasem dzieci ustawione są bardzo ciasno i same nieświadomie mogą stworzyć niebezpieczeństwo - trzeba być niezwykle uważnym podczas ustawiania ich w kościele i zwrócić im uwagę, na co powinny uważać.

W tym wypadku nie udało się tego zrobić. Kościół był całkowicie wypełniony młodzieżą trzymającą swoje chrzcielne świece. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że zaraz obok ławki znajdowały się roślinne dekoracje.

Nagle te stanęły w ogniu i gasił je szybko stojący obok dorosły mężczyzna. Takiego obrotu spraw można było jednak uniknąć, wystarczyło poświęcić temu tematowi nieco więcej uwagi.

- Uroczysty dzień Pierwszej Komunii Świętej, zapalone świece w rękach dzieci a tu nagle pali się dekoracja, podpalona umyślnie. Dlatego po obejrzeniu tego jestem przeciwny żeby dzieci trzymały zapalone świece. Albo tak zapewnić (ustawić dzieci) żeby nie było można nic w pobliżu zapalić. Niech ten filmik niech będzie przestrogą - pisał autor filmu.

fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.
Z pewnością każdy pamięta uroczą Shirley Gladys Wright, bratanicę Kazimierza Pawlaka z filmu "Kochaj albo rzuć" Sylwestra Chęcińskiego. Jej wujek był w prawdziwym szoku, gdy dowiedział się, że brat Jaśko ma czarnoskórą córkę. Szybko jednak przekonał się do niej, a rasistowskie uprzedzenia odeszły w niepamięć. / fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.
Wcielająca się w postać Shirley amerykańska aktorka Duchyll Martin Smith przed występem w "Kochaj albo rzuć" miała za sobą tylko jedną rolę w filmie "The Monkey Hustle", gdzie partnerował jej popularny gwiazdor z "Obcego: 8 pasażera Nostromo", czy przygód Jamesa Bonda, Yaphet Kotto. / fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.
Niestety występy w dwóch uznanych dziełach nie przyniosły jej wielkiej kariery. Po "Kochaj albo rzuć" na ekranie pojawiła się dopiero w 2010 r. w niewielkiej roli w filmie "Innocent", który przeszedł bez wielkiego echa. / fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.

Pamiętacie Shirley z trzeciej części "Samych swoich"? Sprawdziliśmy czym gwiazda zajmuje się dzisiaj

Polscy kinomani dobrze pamiętają postać Shirley z komedii "Kochaj albo rzuć". Jak odtwórczyni roli radzi sobie dzisiaj w show-biznesie? Sprawdziliśmy co u niej słychać. / fot. "Kochaj albo rzuć", Studio Filmowe Iluzjon, 1977.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Już dziś w Polsacie wielki hit na majówkę. Gwiazdorska obsada, czekało na niego wielu Polaków

  • Właściciel zmarł i zostawił swojego psa. Zwierzę na pogrzebie zrobiło coś niespodziewanego

  • Matura z języka polskiego 2022. O której zaczyna się matura podstawowa, a o której matura rozszerzona?

Źródło: Goniec.pl

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Facebook/Christy West Warner

Lifestyle

Właściciel zmarł i zostawił swojego psa. Zwierzę na pogrzebie zrobiło coś niespodziewanego

Czytaj więcej >
Facebook

Lifestyle

Matka opublikowała zdjęcie swojego dziecka i ostrzegła rodziców. Dziewczynka doznała udaru cieplnego

Czytaj więcej >
Paragon

Lifestyle

Majówka 2022. Odwiedzili restauracje w Zakopanem. Na widok paragonu złapali się za głowę

Czytaj więcej >
Krem

Lifestyle

Przykry finał wakacji. Kupili w Tajlandii krem do opalania, który zniszczył ich skórę

Czytaj więcej >
Pixabay/Emilia_Baczynska

Lifestyle

Wielkanoc 2022. Co symbolizują jajka i baranek? Wielkanocne tradycje w Polsce

Czytaj więcej >
Pixabay/Kalasancjusz

Lifestyle

Wielkanoc 2022: Jakie ciasta piecze się na Wielkanoc? Najlepsze przepisy na świąteczne wypieki i pieczone mięsa

Czytaj więcej >