Papież Franciszek podjął bardzo ważną decyzję. Polacy mogą poczuć się pominięci
Papież Franciszek podjął zaskakującą decyzję. W niedzielę, tuż po modlitwie Anioł Pański ogłosił, że mianował 21 nowych kardynałów Kościoła katolickiego. Dołączą oni do 120-osobowej grupy duchownych, którzy będą mieli prawo wyboru nowej głowy kościoła katolickiego na konklawe.
Zaskakująca decyzja papieża Franciszka
Niedawno media obiegła przejmująca wiadomość o chorobie papieża Franciszka, która zmusiła go do odwołania zaplanowanych audiencji. O wszystkim poinformowano w komunikacie watykańskiego biura prasowego.
Z powodu lekkiego stanu grypowego i w ramach profilaktyki w związku z podróżą w najbliższych dniach papieskie audiencje przewidziane na poniedziałek zostały anulowane – napisano w komunikacie 21 września.
87-letnia głowa kościoła katolickiego coraz częściej zmaga się z problemami zdrowotnymi. Ostatnim razem Watykan informował o odwołaniu jego audiencji w marcu, a wcześniej w styczniu tego roku. Być może jest to powodem jego ostatniej decyzji o powołaniu 21 nowych kardynałów, którzy będą wybierali następcę argentyńskiego papieża.
Papież Franciszek mianował nowych kardynałów
Papież Franciszek ogłosił mianowanie 21 nowych kardynałów w niedzielę, 6 października, tuż po modlitwie Anioł Pański. Konsystorz, na którym otrzymają insygnia tej godności odbędzie się 8 grudnia w Watykanie . Będzie to 10 taka uroczystość zwołana w ciągu 11 lat jego pontyfikatu. Wśród sporej grupy duchownych nie znalazło się jednak miejsca dla żadnego Polaka.
Nowi kardynałowie. Skąd pochodzą?
Zobacz: Czarnek przemówił do wyborców z ołtarza. "Nowy biskup czy co?"
Wśród nowo mianowanych kardynałów są arcybiskupi, biskupi, ksiądz i zakonnik. Pochodzą m.in. z Algierii, Anglii, Argentyny, Australii, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Japonii, Kanady, Indii, Iranu, Italii, Peru, Filipin, Serbi, Wybrzeża Kości Słoniowej.
Ich pochodzenie wyraża powszechność Kościoła, który nieprzerwanie głosi miłosierną miłość Boga wszystkim ludziom na Ziemi. Włączenie do diecezji rzymskiej ukazuje zatem nierozerwalny związek między Stolicą Piotrową a Kościołami partykularnymi rozproszonymi po całym świecie - powiedział papież.