Goniec.pl Wiadomości Papież Franciszek ma problemy ze zdrowiem. Cierpi na tzw. "chorobę zakonnic"
VINCENZO PINTO/AFP/East News

Papież Franciszek ma problemy ze zdrowiem. Cierpi na tzw. "chorobę zakonnic"

26 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Papież Franciszek zmaga się z uciążliwą przypadłością, związaną z bólem prawego kolana. To zapalenie kaletki przedrzepkowej, niegdyś nazywane "chorobą zakonnic" i wywołane częstym klękaniem. Dolegliwość przekładać się może jednak także na problemy w chodzeniu i siedzeniu.

Papież Franciszek, który w grudniu br. skończy 85 lat, cieszy się w miarę dobrym zdrowiem i nadal pozostaje aktywny, pielgrzymując i chętnie spotykając się z wiernymi. Ostatnio jednak Ojciec Święty zaniepokoił swoim wyznaniem, zdradzając, że cierpi na enigmatycznie brzmiącą "chorobę zakonnic", przez którą ma problemy z poruszaniem się.

Choroba zakonnic. Papież Franciszek zmaga się z bólem kolana

Papież Franciszek już od kilku miesięcy skarżył się na ból w prawym kolanie. Jak sam początkowo tłumaczył, miał być to wynik zerwania więzadła, jednak podczas audiencji 24 kwietnia przyznał się do jeszcze jednej poważnej przypadłości, jaką jest tzw. choroba zakonnic.

- Choroba ta była kiedyś tak nazywana, ponieważ zakonnice modliły się tak bardzo na kolanach, że od tego chorowały. Ale to się uleczy - powiedział.

Ból kolana jest tak dokuczliwy dla Ojca Świętego, że w połączeniu z rwą kulszową zmuszał go w ostatnich miesiącach do uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach jedynie w pozycji siedzącej. KAI zauważa także, że przez to nie mógł on przewodniczyć niektórym mszalnym celebracjom, a w zeszły piątek musiał odwołać wszystkie spotkania z uwagi na badania lekarskie.

Czym jest choroba zakonnic?

Choroba zakonnic, zwana także "kolanem zakonnicy", "kolanem pokojówki", "kolanem górnika" lub "kolanem układacza dywanów", to nic innego jak zapalenie kaletki przedrzepkowej. Nazwy te związane są z faktem, że w zawodach tych zazwyczaj bardzo dużo się klęczy, a to właśnie podczas klęczenia dochodzi do nadmiernego nacisku na kaletkę.

Owa kaletka to mały, wypełniony płynem worek pod skórą z przodu kolana. Jej zadaniem jest ochrona rzepki i zapewnienie powierzchni pozbawionej tarcia. Oczywiście, nadmierne klęczenie to najczęstszy powód choroby zakonnic, ale wywołać ją mogą także upadki, zderzenia, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów lub infekcja. Ponadto, zapalenie kaletki dotyczyć może również m.in. barku, łokcia, miednicy oraz pięty.

Jak rozpoznać chorobę zakonnic?

Osoby cierpiące na chorobę zakonnic skarżą się najczęściej na ból zlokalizowany nad rzepką oraz pojawiający się przy klęczeniu, chodzeniu i siedzeniu . Poza tym, w przedniej części kolana pojawia się obrzęk.

Podczas zginania kolana u chorego pojawia się sztywność i napięcie. Jeśli zapalenie kaletki ma charakter septyczny, skóra może stać się czerwona i gorąca, niewykluczone jest także pojawienie się stanu gorączkowego.

Leczenie koncentruje się na ochronie dotkniętych chorobą stawów, a także stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a czasem zastrzyków steroidowych. Pomóc może także fizjoterapia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: medonet.pl

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport