Krajowa Rada Izb Rolniczych protestuje przeciw współpracy sieci Biedronka z Pocztą Polską
Fani zakupów w niedzielę nie muszą się już dłużej martwić. Dzięki umowie z Pocztą Polską niektóre sklepy sieci Biedronka będą otwarte 7 dni w tygodniu. Pomysł nie podoba się rolnikom, którzy wyjaśnień domagają się od samego premiera.
Niedawno sieć sklepów Biedronka nawiązała współpracę z Pocztą Polską. Dzięki temu supermarkety w kilkudziesięciu miejscach w Polsce będą czynne również w niedziele niehandlowe. Będzie można w nich zarówno zrobić zakupy, jak i odebrać zamówione paczki.
Rolnicy protestują
Poczta Polska utrzymuje, że powody współpracy z Biedronką są czysto biznesowe. Chodzi o zwiększenie liczby punktów odbioru paczek. Taka sytuacja nie spodobała się rolnikom zrzeszonym w Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Zarząd KRIR stoi na stanowisku, że spółkę skarbu państwa, jaką jest Poczta Polska S.A., wykorzystano w perfidny sposób, aby obejść zakaz handlu w niedzielę. - Podpisana umowa pozwoli zagranicznej firmie obejść przepisy, które miały zapewnić godne warunki pracy osobom zatrudnionym w handlu, umożliwić odpoczynek i spędzenie świątecznego czasu niedzieli z rodziną, a także umożliwić właścicielom lokalnych sklepów osobiste prowadzenie sprzedaży w dni wolne od pracy - napisano w komunikacie.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Pod koniec lipca Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o zakazie handlu w niedzielę są zgodne z polską Konstytucją. W związku z tym, KRIR domaga się wyjaśnień od samego premiera Mateusza Morawieckiego.
Problem obchodzenia przepisów istnieje od momentu wprowadzenia zakazu. Wiele sklepów wykorzystuje bowiem status placówki pocztowej do tego, aby działać 7 dni w tygodniu. Posłowie PiS zapowiedzieli uszczelnienie przepisów.
Projekt nowelizacji ustawy ma być już gotowy i zakładać, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący.
Przedstawiciele Biedronki nie komentują toczącego się procesu legislacyjnego. Zaznaczają, że wprowadzona usługa jest rozwiązaniem testowym, które dotyczy „wybranej, niewielkiej” liczby sklepów. Ponadto, zauważają, iż rozwiązanie pozostaje w zgodzie z obowiązującym porządkiem prawnym.
Jeśli chodzi o organizację pracy w placówkach otwartych w niedzielę, zastrzegają, że jest ona realizowana w pełnej zgodzie z kodeksem pracy, a wszelkie sprawy pracownicze regularnie konsultowane są z organizacjami związkowymi działającymi w JMP.
Lidl pozazdrościł Biedronce
Podobne rozwiązanie już dawno wprowadziły sklepy pod szyldem Żabki i Polo Marketu. Teraz dołączyć chce również Lidl. Jak mówi anonimowy informator Business Insider, sieć zdała sobie sprawę, że biznesowo na tym traci i nie może dłużej ignorować ruchów konkurencji.
Chociaż nie tak dawno jeszcze niemiecka sieć przekonywała, że wcale nie planuje wprowadzenia usług pocztowych, sytuacja może się zmienić. Obecnie Lidl rozważa wprowadzenie do oferty działalności pocztowej.
- Zawsze funkcjonujemy w oparciu o przepisy prawa - lakonicznie komentuje sprawę Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate and communications and CSR w Lidl Polska. Póki co trwają rozmowy z pracownikami.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Paweł Kukiz wydał oficjalne oświadczenie. Wysłał też pisma przedprocesowe
Częstochowa: W oknie życia znaleziono 2-letnią dziewczynkę oraz list. Policja wkroczyła do akcji
Premier właśnie ogłosił swoją decyzję. Są zmiany w ministerstwach
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: rmf24.pl, bankier.pl