Od 21 maja w życie wchodzi dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Nabór w całej Polsce
Od 21 maja na terenie całego kraju rusza nabór do zasadniczej służby wojskowej o charakterze dobrowolnym. Ministerstwo Obrony Narodowej i Mariusz Błaszczak zachęcają do wstąpienia do wojska. - Tylko w tym roku na kandydatów czeka 15 tys. miejsc w jednostkach wojskowych - poinformował minister.
- 21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - poinformowało w specjalnym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.
Resort wraz ze swoim szefem planują uczcić tę okoliczność imprezami w całej Polsce. Mariusz Błaszczak nie tylko zachęcił do skorzystania z nowego rozwiązania, ale opublikował również mapę, gdzie w sobotę 21 maja będzie można dowiedzieć się więcej.
Możesz zostać żołnierzem, od soboty rusza dobrowolna służba zasadnicza
- Ruszamy z naborem do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej! - ogłosił pełen entuzjazmu Mariusz Błaszczak na Twitterze. Minister obrony narodowej zachęca do skorzystania z flagowego projektu rządu.
Po agresji Rosji na Ukrainę pojawił się pomysł, by w kwestii obronności Polacy powszechnie dysponowali podstawową wiedzą. Sobotnia inauguracja dobrowolnej służby zasadniczej jest zwieńczeniem tych pomysłów .
21 maja w całej Polsce odbędą się pikniki pod patronatem resortu obrony narodowej. - Zapraszamy do wspólnej zabawy na piknikach. Zaplanowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Będą prezentacje sprzętu wojskowego, w tym m. in. czołgów Leopard, transporterów Rosomak, moździerzy Rak i wiele, wiele innych. Czas umilą koncerty orkiestr wojskowych. Będzie można poznać wojsko i żołnierzy na licznych stoiskach promocyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki - zachęca ministerstwo kierowane przez Mariusza Błaszczaka.
Wydarzenia organizowane są pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". Aż w 32 miejscach w całej Polsce chętni do wstąpienia do wojska będą mogli złożyć swoje dokumenty . Wyjaśniamy, czego potrzebujesz.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa: co zabrać ze sobą?
W jakich miejscach szukać pikników i co zabrać ze sobą aby, zgodnie z apelem Mariusza Błaszczaka zasilić szeregi wojska ? Ministerstwo Obrony opublikowało listę miejsc. W każdym województwie znaleźć można co najmniej dwa punkty, gdzie można złożyć dokumenty i stać się żołnierzem .
W województwie mazowieckim są to: Kozienice (Ośrodek Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu, ul. Boh. Studzianek 30) oraz Ostrów Mazowiecka (ul. Trębickiego 10). W Wielkopolsce natomiast: Środa Wielkopolska (Stary Rynek) oraz Ostrów Wielkopolski (Piaski-Szczygliczka, ul. Plażowa). Pełną listę miejsce znaleźć można na stronie ministerstwa.
Nie wystarczy jednak przyjść i oświadczyć gotowość wstąpienia do służby. Kandydaci muszą mieć ze sobą kilka dokumentów . Oto lista wskazana przez MON:
-
wniosek o wstąpienie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej;
-
kopię dokumentu tożsamośc i;
-
kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie ;
-
kopie innych dokumentów , w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.
Resort Mariusza Błaszczaka wskazuje również szereg korzyści ze spróbowania swoich sił w wojsku . Wskazuje, że możliwe jest pokierowanie swoją karierą wojskową zgodnie z własnymi predyspozycjami, a zakończenie dobrowolnej służby zasadniczej jest możliwe w każdym momencie .
Źródło: MON
Co zyskasz odpowiadając na apel MON? Tutaj lista benefitów również jest imponująca. Nie zabrakło kluczowej dla wielu kwestii - pieniędzy . Oto lista korzyści dla kandydatów zapisujących się na dobrowolną zasadniczą służbę wojskową:
-
wynagrodzenie w okresie szkolenia jak pensja żołnierza zawodowego – 4560 zł
-
prawo do urlopu wypoczynkowego,
-
możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),
-
prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, - pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska,
-
na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie , wyżywienie , mundur , ekwipunek oraz ubezpieczenie ,
-
będzie mógł wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia,
-
będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie ,
-
przejdzie przez 2 etapy służby – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany).
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Minister rolnictwa komentuje ceny truskawek 2022. Zapowiada też kontrole "fałszowanych" truskawek
-
Mateusz Morawiecki nie wytrzymał i odpowiedział Donaldowi Tuskowi. "Dość kłamstw"
-
Kto następcą Dudy? SE: PiS znalazł nowego, zaskakującego kandydata
Źródło: MON, goniec.pl