Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od 1 stycznia zasiłek chorobowy z ZUS na nowych zasadach
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.10.2021 14:06

Od 1 stycznia zasiłek chorobowy z ZUS na nowych zasadach

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza od stycznia 2022 roku nowe zmiany dla pobierających zasiłek chorobowy. Świadczenie otrzymają także ci, którzy spóźnią się z opłatą składki. Ponadto, wzrośnie kwota zasiłku. Będzie też można go pobierać do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował kilka kluczowych zmian dla świadczeniobiorców, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku w ramach nowelizacji ustawy zasiłkowej z 24 czerwca. To dobra wiadomość dla wszystkich pobierających m.in. zasiłek chorobowy, bo świadczenie otrzymają także ci, którzy nie uregulują zapłaty składki w odpowiednim terminie.

Łatwiej o wypłatę zasiłku

Osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym będą miały prawo do zasiłku, nawet jeśli spóźnią się z opłatą składki. Chodzi głównie o samozatrudnionych oraz przedsiębiorców, którzy do tej pory bardzo często nie płacili składki na czas, co skutkowało przerwą w wypłacie świadczenia.

– Ubezpieczenie to nie będzie już ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również w przypadku opłacenia składek po terminie – mówi rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jak wynika z danych, corocznie ponad 150 tys. osób składało wnioski o przywrócenie terminu płatności składek, gdyż spóźniły się z ich opłaceniem, a chciały zachować prawo do zasiłku. Od nowego roku wnioski te nie będą już potrzebne.

Dodatkowo w przypadku osób, których niezdolność do pracy powstanie w okresie gdy będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, nowo wprowadzane regulacje umożliwią otrzymanie świadczenia po spłacie zadłużenia – dodaje rzecznik.

Jak się jednak dowiadujemy, prawo do tych świadczeń ulegnie przedawnieniu, jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia zadłużenie nie zostanie uregulowane.

Wyższe zasiłki od stycznia

Od stycznia miesięczny zasiłek chorobowy wyniesie 80 proc. podstawy zasiłku bez względu na to, czy będzie dotyczył osoby hospitalizowanej, czy też chorującej w domu. Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w placówce medycznej wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Ponadto, podstawy wymiaru zasiłku nie będzie się obliczać na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłków nie było przerwy lub była ona krótsza niż miesiąc kalendarzowy.

Zmiany w zasiłku po ustaniu zatrudnienia

Zgodnie z przyjętymi przepisami, zmiany dotkną też kwestię zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Po zakończeniu ubezpieczenia będzie można pobierać zasiłek chorobowy do 91 dni. Od zasady tej będą jednak wyjątki. Wyłączeni z niej będą gruźlicy lub niezdolne do pracy w okresie ciąży.

ZUS zaznacza też, że osoba, której wyczerpie się okres zasiłku, dalej będzie mogła występować o świadczenie rehabilitacyjne na okres maksymalnie 12 miesięcy. To ukłon w stronę tych chorych, którzy rokują odzyskaniem zdolności do pracy.

Rewolucja dla kobiet na macierzyńskim

Wkrótce prawo do zasiłku macierzyńskiego dostaną także kobiety, które urodziły dziecko po ustaniu zatrudnienia, jeśli tylko ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.

Jeśli ubezpieczona była zatrudniona na podstawie umowy o pracę i ta umowa wygasła z powodu śmierci pracodawcy, to do dnia porodu będzie otrzymywać zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet, Business Insider

Tagi: pieniądze ZUS