Nowy podatek w Polsce. Wejdzie już niedługo, Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę
Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę, która przewiduje wprowadzenie w Polsce nowego podatku. Opłata jest skierowana do konkretnej grupy podatników, a rząd liczy, że przyniesie 23,8 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. Kto będzie musiał płacić?
W Polsce będzie obowiązywać nowy podatek
Ustawa ma wprowadzić do polskiego prawa przepisów unijnej dyrektywy w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych. Celem opłaty jest m.in. przeciwdziałanie agresywnym praktykom podatkowym, takim jak przenoszenie przez korporacje dochodów do krajów o niższym opodatkowaniu, czyli tzw. “rajów podatkowych”. Kogo zatem będzie dotyczyć?
ZOBACZ: Ważny komunikat banku PKO BP. Każdy klient powinien o tym wiedzieć
Oni będą musieli zapłacić nowy podatek
Podatek minimalny w wysokości 15 proc. przewidziany jest dl a największych międzynarodowych grup kapitałowych z rocznymi przychodami przekraczającymi 750 milionów euro. W Polsce mowa o 7 tys. firm - zapowiada wiceminister finansów Jarosław Neneman. Rząd liczy, że opłata przyniesie 23,8 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu w ciągu najbliższych lat. Obowiązek płacenia “daniny” będzie dotyczył zarówno podmiotów dominujących, jak i ich zależnych organów, w przypadku których co najmniej jedna jednostka jest zlokalizowana poza Polską.
Takie podmioty będą musiały oszacować wysokość uzyskanego dochodu, a następnie oszacować wysokość zapłaconych podatków według zasad określonych w ustawie. To umożliwi im przeprowadzenie testu efektywnej stawki podatkowej. Jeśli ta okaże się mniejsza niż 15 proc., firma będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy.
Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego może przynieść Polsce korzyści w postaci większych wpływów do budżetu państwa. Bardziej transparentny i jednolity system podatkowy może sprawić, że nasz kraj będzie się cieszył większym zainteresowaniem inwestycjami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Podatek wyrównawczy. Kiedy wejdzie w życie?
Co ciekawe, przepisy dotyczące wejścia w życie globalnego podatku minimalnego miały wejść w życie we wszystkich krajach UE do końca 2023 roku. Polska znalazła się w grupie 4 państw , obok Hiszpanii, Portugalii i Cypru, które tego nie zrobiły.
W związku z tym Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy w tej sprawie, mówiący o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych, który został przyjęty przez rząd i skierowany do Sejmu 24 września. Ustawa podpisana w piątek przez Andrzeja Dudę wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.