Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Będą m.in. wyższe kary pieniężne
Rząd przyjął właśnie projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowela zakłada wiele zmian dla użytkowników publicznych dróg. Przede wszystkim, zmianie ma ulec wysokość kar pieniężnych oraz system punktów karnych. Planowane wprowadzenie pakietu zmian wyznaczono na 1 grudnia 2021.
Za projekt odpowiedzialne są ministerstwa: infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości. Po przyjęciu go przez Radę Ministrów teraz zostanie skierowany do Sejmu, który zapewne przyjmie go bez wprowadzania poprawek.
Szykują się ogromne zmiany dla kierowców
Jakie zmiany czekają na kierowców? Chyba najbardziej zauważalna z nich dotyczy samej wysokości kar pieniężnych, jakie mogą zostać nałożone za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego. Zmiany prezentują się następująco:
maksymalna grzywna przy wykroczeniach drogowych ma wzrosnąć z 5 tys. zł do 30 tys. zł;
w postępowaniu mandatowym wysokość grzywny może sięgnąć 5 tys. zł;
w przypadku zbiegu wykroczeń kwota wzrasta do nawet 6 tys. zł;
opłacenie mandatu podczas kontroli ma skutkować zmniejszeniem jego wysokości o 10 procent sumy całkowitej;
minimum 1,5 tys. zł kary grzywny w przypadku uszkodzenia mienia przez sprawcę wykroczenia, bądź spowodowania naruszenia ciała lub rozstroju zdrowia poszkodowanego, którego leczenie trwa maksymalnie 7 dni.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Duża zmiana zajdzie również w systemie punktów karnych. Projekt zakłada, że będą one kasowane dopiero po dwóch latach od dnia zapłaty grzywny. Podniesiony zostanie również limit punktów karnych, które można dostać jednorazowo - z 10 do 15.
Do zmiany również OC
W przepisach znalazł się również nowy powód do odebrania prawa jazdy. Dokument będzie można stracić na okres 3 miesięcy w przypadku ingerencji przez kierującego w system tachografów.
Zmiany czekają nas również w opłacaniu składek OC. Ubezpieczyciele mają dostać dostęp do danych z systemu CEPiK co umożliwi im skalowanie wysokości opłat z OC w zależności od historii danego kierowcy. Tego typu rozwiązanie działa m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Burze uderzyły po raz kolejny. Wiemy, gdzie aktualnie jest fatalna sytuacja
Tragedia nad Bałtykiem. Służby były bezsilne, nie żyją ojciec i syn
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: TVN24 Biz