Nowe świadczenie od stycznia. ZUS przekazał ważny komunikat w sprawie wniosków
Już niedługo rozpoczną się wypłaty ważnego świadczenia dla seniorów. Uprawnieni będą mogli tą drogą otrzymać 85 proc. dodatkowego świadczenia, jednak są pewne warunki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o wymaganiach względem wieku, a także najważniejszych zasadach dotyczących składania wniosków. Niektórzy powinni zgłosić się po wypłaty wcześniej.
Nowe świadczenie z ZUS od stycznia
Od 1 stycznia 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie przyjmowanie wniosków o nowe świadczenie. Skorzystają na nim seniorzy, którzy już niedługo będą mogli otrzymać dodatkowe 85 proc. emerytury lub renty. Zakład przypomina o najważniejszych zasadach dotyczących przyznawania świadczenia.
ZOBACZ: Wiadomo, jaka będzie pogoda w Boże Narodzenie i Nowy Rok. Potężne zaskoczenie
Renta wdowia w 2025 roku – dla kogo?
Renta wdowia to świadczenie, które ma pomóc seniorom po śmierci małżonka. Dotychczas wdowa lub wdowiec musieli zrezygnować z pobierania własnego świadczenia , jeśli chcieli otrzymywać emeryturę po zmarłym partnerze. Taka sytuacja ma już niebawem ulec zmianie, a nowe przepisy umożliwią łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi, przysługującymi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowym Biurze Emerytalnym, Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA i w Biurze Emerytalnej Służby Więziennej. Zmiany mogą objąć nawet 2 mln osób.
ZOBACZ: Pilny komunikat dla klientów dużej sieci telefonicznej. Mogą stracić pieniądze
Renta wdowia – wniosek, zasady przyznawania
Renta wdowia trafi do kobiet, które mają co najmniej 60 lat i mężczyzn powyżej 65. roku życia, pozostających do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej. Ważnym warunkiem jest nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Nie mogą oni pozostawać w związku małżeńskim. Ponadto rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka zauważył, że osobom mającym rentę rodzinną prawo do wypłaty świadczeń przysługuje po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.
Ile wynosi renta wdowia? Wdowy i wdowcy mający prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą wybrać do wypłaty 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej. Warto jednak pamiętać, że suma wypłacanych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.
Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD), który będzie dostępny w placówkach ZUS oraz na PUE ZUS i eZUS od 1 stycznia 2025 r.
Wypłaty renty wdowiej ruszą od 1 lipca 2025 r., jednak aby otrzymać w tym czasie wypłatę, należy złożyć wniosek do 31 lipca 2025 r. W sytuacji, gdy wdowa lub wdowiec nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, bo świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku.