Goniec.pl

Iberion.pl

Nowa antywywozowa lista leków MZ. Brakuje m.in. popularnych leków dla cukrzyków

2 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Osłupiałem, gdy dowiedziałem się, że w maju może brakować leków dla cukrzyków - powiedział Jerzy Płusa, 68-letni emeryt z Siedlec. Od 1 maja obowiązuje bowiem nowa antywywozowa lista leków. Ministerstwo Zdrowia co trzy miesiące publikuje wykaz, których specyfików nie wolno wywozić z kraju z racji ich słabszej dostępności. Najnowsza decyzja MZ to dla wielu emerytów i osób chorych zaskoczenie, gdyż wśród leków wskazanych przez resort jest insulina.

W aptekach coraz trudniej dostać popularne leki zażywane przez miliony Polaków. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło to wraz z wydaniem najnowszej antywywozowej listy leków.

Farmaceuci uspokajają jednak zaniepokojonych pacjentów. Jest to tylko sytuacja chwilowa, a w przypadku braku konkretnego leku na polskim rynku bardzo łatwo znaleźć zamiennik z taką samą substancją czynną. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pacjencie, uważaj. Brakuje m.in. insuliny

Wiele osób, w tym głównie emerytów, czeka podczas najbliższej wizyty w aptece niemiła niespodzianka dotycząca braku możliwości wykupienia zażywanego od lat leku. Zgodnie z ocenami Ministerstwa Zdrowia w Polsce na rynku jest aż 212 leków, których jest zbyt mało, by mogły one być wywożone z kraju.

Od 1 maja obowiązuje bowiem zaktualizowana przez resort Adama Niedzielskiego antywywozowa lista leków. Jest ona dłuższa od poprzedniej o pięć pozycji. Wśród specyfików, których jest w aptekach mało, znalazły się między innymi preparaty wykupowane przez osoby z cukrzycą. W tym gronie znajduje się insulina (np. Actrapid Penfill i Tresiba).

Dodatkowo brakuje jeszcze leków wykupywanych przez pacjentów z chorobą płuc (Alvesco i Berdua) oraz specyfików przepisywanych przez lekarzy pacjentom znajdujących się w gronie osób zagrożonych zakrzepicą. Farmaceuci uspokajają, ale pacjenci są zaniepokojeni.

Brakujące leki można zastąpić, a sama sytuacja jest tylko przejściowa

- Osłupiałem, gdy dowiedziałem się, że w maju może brakować leków dla cukrzyków. To szok, bo sam się na nią leczę i muszę brać leki. Nie może zabraknąć Trulicity, bo będę miał poważne problemy - powiedział w rozmowie z "Faktem" 68-letni emeryt z Siedlec, Jerzy Płusa.

Równie oburzona problemem z dostępnością leków w aptekach była 71-letnia Zofia Więch mieszkająca na Mazowszu. - Jak to możliwe, że w XXI w. i w cywilizowanym kraju może brakować podstawowych lekarstw? Nie wyobrażam sobie, że pójdę do apteki po przeciwzakrzepową Clexane i wyjdę z kwitkiem - powiedziała w rozmowie z "Faktem".

Farmaceuci w reakcji na obawy pacjentów w związku z obowiązującą od 1 maja nową antywywozową listą leków opublikowaną przez Ministerstwo Zdrowia (pełną listę znaleźć można >pod tym linkiem <) uspokajają, że jest to jedynie sytuacja tymczasowa.

Panika nie jest wskazana, gdyż leków jest mniej z racji opóźnionych dostaw, a te nie zostały w żadnym stopniu zawieszone odgórnie. - Pacjenci nie muszą się obawiać, że nie dostaną leku. Większość preparatów z listy antywywozowej ma odpowiedniki z tą samą substancją czynną. Zamiennik pomoże dobrać farmaceuta. Jeśli nie będzie zamiennika albo pacjent będzie miał wątpliwości, powinien udać się do lekarza, który zaordynuje odpowiedni lek - powiedział dla "Faktu" wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Tomków.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, mz, fakt

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Oburzające nagranie z samolotu polskich linii lotniczych. Piloci zostali zawieszeni
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Ryszard Niemiec. PZPN pogrążone w żałobie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dawid Kubacki pobił rekord Adama Małysza. Nie dokonał tego wcześniej żaden Polak
Czytaj więcej >

Wiadomości

Myśleli, że nikt tego nie zauważy? "Wiadomości" TVP chciały nabrać widzów
Czytaj więcej >

Wiadomości

18-latka przeżyła śmierć kliniczną. Ujawniła, co widziała "po drugiej stronie"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Uczennica zagadała do Rafała Trzaskowskiego w pociągu. Nagranie jest hitem sieci
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]